Göz Zonası Nedir?

Göz Zonası  Nedir?

  Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Tıp dilinde “Herpes Zoster Oftalmikum” denilen göz zonası, göz sinirinde başlayan iltihaplanma sonucunda ortaya çıkar. Eğer hemen tedavi edilmez ise gözde kalıcı olarak hasarlara sebebiyet veriyor. Göz zonasının, gözdeki sinirde yarattığı hasar sebebiyle 1 hafta gibi çok kısa bir sürede göz hareketlerinde bozulmaya kadar varan sonuçlara neden olabilmektedir.
Göz zonası, ilk olarak ağrı ve yorgunluk ile başlamaktadır. Dört gün içerisinde ise içi su dolu kabarcıklar ve kızarıklık biçiminde yüzün duyusunu sağlayan sinir boyunca görünen göz zonası, ortalama olarak bir hafta içerisinde sıvı akmaya ve kabuklanmaya başlayan yarayla beraber kendisini gösteriyor. Ağrıların boyutu ise dayanılamaz bir hal alıyor.

 

Göz zonasının, gözün tüm katmanlarında göz tulumuna neden olabilecek bir hastalıktır. Çift görme, göz siniri iltihabı ve %75 göz hasarına sebep olabilen bir hastalıktır.

Göz zonası, herpes virüsüsün bir türünün yüzün duyu sinirine yerleşmesi sonunda oluşur. Oluşan bu virüs çocukluk çağlarından itibaren yıllarca uyur durumda bekler. Vücut direncinde herhangi bir düşme olduğundaysa aktifleşir. Virüs, yüzdeki duyu sinirinin dalları boyunca yayılabilir ve duyu sinirine baskı uygulayan kabarcıklar şiddetli ağrıya neden olurlar. Buruna giden sinirin etkilenmesiyle de gözde iltihaplanma başlayabilir ve diğer sinirlere de sırayla yayılarak göz sinirinde hasar, hatta göz hareketlerinde bozulmaya neden olabilir.

Göz Zonasının Nedenleri

  • Stres
  • Depresyon
  • Travma
  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
  • Su çiçeğine sebep olan virüs ve suçiçeği geçirmiş olmak

Göz Zonası Tanısı Koyulur Koyulmaz Tedaviye Başlanmalı!

Göz zonası tedavisi koyulduğunda hemen antiviral ilaç tedavisi başlanmalıdır. Zonadan sonra sinir ağrısını önlemek için ilaç tedavisinin zamanlaması çok önemlidir. Gözün tedavisi ise gözün etkilenen bölümüne ve hastalığın şiddetine göre düzenlenmektedir.

Gözün ön tabakalarının etkilendiği durumlarda ise göz bebeğini büyüten damlalar verilmektedir. Uçuk virüsünün zona dışında kalan diğer türleri kesin olarak ekarte edildiği zamandaysa kortizonlu damlalar kullanılır. Geniş etkili bir antibiyotik de bu tedavide kullanılabilir. Aynı zamanda deriye soğuk pansuman uygulanması ile ağızdan ağrı kesici ilaçlar da rahatlama konusunda yardımcı olur.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.