Geniz Akıntısı

Geniz Akıntısı

Yaşayanları son derece rahatsız eden ve oldukça sık karşılaşılan bir hastalık olarak geniz akıntısı bu haftaki konumuz olacaktır. Sizler için farklı makaleler yazarak geniz akıntısı sebepleri, belirtileri, tedavisi, nedenleri, nasıl geçeceği ve geniz akıntısı neden olur hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Burnumuzda bulunan özel bezler gün içinde 1-2 litre civarında mukus salgılamaktadır. Mukus vücudumuz için çok önemli bir savunma mekanizmasıdır. Çünkü mukus vücuda giren havayı nemlendirmek, burun zarlarını temizlemek ve vücudu zararlı mikroorganizmalardan korumak gibi önemli görevlere sahiptir. Fakat bazı sebeplerle vücudumuzdaki mukus oranı aşırı derecede artmakta ve salgılanan fazla mukus boğaz ve burun arasındaki bölgelerde birikmektedir. Bu birikme geniz akıntısı hastalığına sebep olmaktadır. Geniz akıntısının bir diğer ismi ise postnazal akıntıdır. Geniz akıntısı sırasında boğaz – burun bölgesinde toplanan mukus aşırı kalın veya ince olması fark etmeksizin kişiyi aşırı derecede rahatsız etmektedir.

Geniz Akıntısı Nedenleri

Geniz akıntısı yaşanmasına sebep olan çeşitli etkenler bulunmaktadır. Soğuk algınlığı, alerjiler, grip, sinüs enfeksiyonları, asit reflüsü, rinit ve çeşitli ilaçlar geniz akıntısı meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Ayrıca gebelik döneminde geniz akıntısı meydana gelebilmektedir.

Geniz Akıntısı Belirtileri

Boğazda şişlik olması, boğazın arka kısmında tıkanıklık hissi, boğuk sesle konuşma ve öksürük geniz akıntısının tipik belirtileri arasında bulunmaktadır. Geniz akıntısı yaşayan bireyler için oldukça sinir bozucu bir durumdur. Bu sebeple acilen tedavi edilmesi ve son bulması gerekmektedir.

Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Evinizde uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemlerle geniz akıntısı hastalığından kurtulabilirsiniz. Geniz akıntısı nasıl geçer başlığı altında belirteceğimiz yöntemler biriken mukusun inceltilerek veya kurutularak vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Sıvı Tüketimi ile Geniz Akıntısı Geçirme?

Sıvı tüketimini arttırmak yutak bölgesinde takılıp kalan mukusun atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple geniz akıntısı yaşadığınızda meyve suları, çaylar, su vb. tüketimine ağırlık vermelisiniz. Su ile genizdeki birikinti sökülerek akıp gitmektedir.

Geniz Akıntısı için Süt Ürünlerinden Kaçınmalısınız

Süt ürünlerinin tüketimine ara vermek geniz akıntısının giderilmesi için ciddi öneme sahiptir. Çünkü süt ürünleri mukus üretimini arttırmakta ve genizde biriken mukusun kalınlaşmasına sebep olmaktadır. Ayrıca süt ürünleri dışında kızartmalar ve aşırı baharatlı olan yiyeceklerde geniz akıntısının verdiği rahatsızlığı arttırcı özelliğe sahiptir.

Geniz Akıntısı için Tuzlu Suyla Gargara Yapabilirsiniz

Bir bardak ılık suyun içine yarım çorba kaşığı kadar tuz ekleyip karıştırdıktan sonra bu tuzlu suyu kullanarak gargara yapabilirsiniz. Tuzlu suyla gargara yapmak hızlı ve etkili bir şekilde geniz akıntısının geçmesine yardımcı olmaktadır. Uzun yıllardır tuzlu su geniz akıntısı tedavisi için sıklıkla kullanılmaktadır.

Buhar Banyosuyla Geniz Akıntısı Tedavisi

Ilık veya sıcak bir buhar banyosu yapmanız genizdeki mukus birikintisinin atılmasına yardımcı olacaktır. Buhar banyosu biriken mukusun incelerek vücuttan uzaklaşmasını sağlamaktadır. İsterseniz buhar banyosu için hazırladığınız suya tuz veya zencefilde katabilirsiniz.

Geniz Akıntısı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kekik, tarçın vb. çeşitli bitki özleri mukusun incelmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca mukusun oluşturduğu tahrişi de azaltarak rahatlatıcı etki göstermektedir. Bitki özlerinin çoğu antimikrobiyal ve antioksidan özelliğe sahip olduğundan dolayı bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahiptir ve burundaki tahriş ve tahribatıda önlemektedir.

Bal ve Zencefil Karışımı

İki çay kaşığı balın içine birkaç damla zencefil suyu ekledikten sonra son olarak içine bir miktarda karabiber ekleyip ısıtınız. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı günde 2 sefer yemeniz geniz akıntısını kısa süre içinde geçirecektir.

Kabartma Tozuyla Yapılan Burun Spreyi

Bir miktar ılık suyun içine 1 çay kaşığı kadar kabartma tozu katıp karıştırınız ardında bir sprey kutusuna ekleyip bu karışımı burnunuza sıkınız. Bu sayede burunda toplanan mukus nemlenerek vücuttan daha rahat çıkacaktır.

Limonla Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Limon doğal olarak iyileştirici özelliği bulunan bir mucizedir. Geniz akıntısını durdurmak için içeriğinde limon suyu bulunan içecekleri tüketebilirsiniz. Ayrıca bir bardak sıcak suyun içine limon suyu ekleyerek bu karışımı geniz akıntısının geçmesi için içebilirsiniz. Limon suyu – su karışımını sade şekilde içmekte zorlanıyorsanız isteğe göre içine bir miktar bal katabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.