Geniz Akıntısı Tedavisi

Geniz Akıntısı Tedavisi

Vücudumuzdaki mukus salgılanması çeşitli sebeplerle arttığı zaman veya mukusun kıvamı yoğunlaştığında bu mukus burun ve boğaz arasındaki bölgede birikerek geniz akıntısına sebep olmaktadır. Geniz akıntısından kurtulmak için çeşitli bitkisel tedavisi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlere sırasıyla değinmek istiyoruz. Fakat öncelikli olarak belirtmemiz gereken bir durum bulunuyor.

Geniz akıntısı tedavisi için ilk olarak detaylı inceleme yapılarak bu rahatsızlığın asıl nedeni tespit edilmelidir. Bir kulak burun boğaz uzmanına görünerek geniz akıntısına sebep olan hastalığınızı tespit etmelisiniz. Bazen nezle, grip gibi sık karşılaşılan hastalıklar geniz akıntısına sebep olabilirken bazen daha ciddi sağlık sorunları geniz akıntısına sebep olabilmektedir. Ayrıntılı röntgen ve labaratuar tetkikleri yapıldıktan sonra hastalığınız tespit edilip uygun bir ilaç tedavisiyle hem hastalığınızdan hemde geniz akıntısı rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.

Zencefil Suyu ve Bal Karışımıyla Geniz Akıntısı Tedavisi

Bu yöntem geniz akıntısı tedavisi için annelerin evde sıklıkla uyguladığı ve işe yaradığını fark ettikleri etkili bir yöntemdir. Bir çay kaşığı balın içerisini birkaç damla zencefil suyu ve göz kararı karabiber ekleyip karıştırıyorsunuz. Ardından bu karışımı hafifçe ısıtıp günde 2 sefer yediğinizde boğazda biriken mukusun hızlı şekilde vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Tuzlu Suyla Gargara Yaparak Geniz Akıntısı Tedavisi

Tuzlu su geniz akıntısını seyreltip vücuttan çok rahat şekilde atılmasını sağlayan etkili bir yöntemdir. Bir çay bardağı ılık suyun içine 1-2 çay kaşığı tuz ekleyip karıştırdıktan sonra bu suyla gargara yaparak geniz akıntısı tedavisi sağlayabilirsiniz.

Geniz Akıntısı Tedavisi İçin Sıvı Tüketimini Arttırınız

Geniz akıntısı yaşadığınız dönemde süt haricinde her türlü sıvı içeçek tüketmeniz geniz akıntısının boğazdan atılmasına ciddi ölçüde yardımcı olacaktır. Bu rahatsızlığı yaşadığınız dönemde günde 2 litre su içmeli ve çay, limonata, bitkisel çaylar vb. içecek tüketimine ağırlık vermelisiniz.

Geniz Akıntısı Tedavisi İçin Limon

Limon antioksidan özelliği son derece yüksek olan ve içeriğinde bol miktarda C vitamini bulunan bir besin maddesidir. Geniz akıntısı yaşadığınız dönemde limon, limon suyu, limonata vb. tüketimine ağırlık vermeniz hastalığınızın iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Ayrıca limon dışında antioksidan ve antimikrobiyal özelliği güçlü olan meyve ve sebzeler tüketmeniz bağışıklık sisteminizi güçlendirerek size güçlü bir geniz akıntısı tedavisi imkanı sağlayacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.