Geniz Akıntısı Neden Olur?

Geniz Akıntısı Neden Olur?

Neden Olur?

Burnumuzda ve sinüslerimizde günde 2 litre mukus salgılanmaktadır. Mukus vücudumuzun savunma sistemi için ciddi öneme sahiptir. Fakat bazı zamanlarda çeşitli sebeplerle mukus üretimi aşırı derecede artarak geniz akıntısına sebep olabilmektedir. İşte bu içeriğimizde mukus üretimini arttırıp geniz akıntısına sebep olan etkenler nelerdir, sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Sigara Dumanı ve Kirli Hava

Otomobil egzozları, endüstriyel dumanlar, kirli havalar ve sigara dumanı gibi etkenler burunda mukus üretimini arttırmakta veya mukusun kıvamını yoğunlaştırmaktadır. Bu durum sonucunda burunda biriken mukus burun ile boğaz arasında birikmeye başlamakta ve geniz akıntısına sebep olmaktadır.

Burun Yapısındaki Bozukluklar

Burundaki çeşitli anatomik ve fizyolojik bozukluklar hava akımını bozmakta ve mukusun salgılanma düzenini bozmaktadır. Bu sebeple burnunda çeşitli bozukluklar bulunan kişilerde sık sık geniz akıntısı meydana gelebilmektedir.

İlerleyen Yaş

Orta yaşın üzerindeki kişilerde mukus üretimi azalmakta fakat mukusun kıvamı aşırı derecede artmaktadır. Bu sebeple bu kişiler sürekli geniz akıntışı yaşadıklarını hissetmektedirler. Ayrıca yoğunlaşan mukus boğaza aktığı zaman yaşayan kişiyi aşırı derecede mutsuz etmektedir.

Stres ve Gerginlik

Bireylerin her yaşında yaşadıkları stres ve gerginlik çeşitli rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Stres boğaz kaslarını gerginleşmesine sebep olmakta ve vücutta biriken mukusun aşırı derecede kişiye rahatsızlık vermesine sebep olmaktadır.

Grip, Nezle vb. Hastalıklar

Özellikle kış aylarında geniz akıntısının artma sebeplerinden biri de grip, nezle vb. hastalıkların artması sebebiyledir. Bu üst solunum yolu hastalıkları burunda mukus üretimini arttırdığı için bu mukus boğazda birikmeye başlamakta ve geniz akıntısına sebep olmaktadır.

Sinüzit

Sinüslerde enfeksiyon meydana gelmesi sonucu sinüzit hastalığı meydana gelmektedir. Sinüzit hastalığı geniz akıntısı rahatsızlığına neden olan en önemli hastalıktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.