Geniz Akıntısı Bitkisel Tedavi

Geniz Akıntısı Bitkisel Tedavi

Daha önceki içeriklerimizde geniz akıntısı nedir vb. tüm sorulara cevap vermiştik. Bu içeriğimizde ise bu konuları es geçerek direk olarak bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Bal ve Zencefil Suyu Karışımı

Geniz akıntısı için ilk önereceğimiz bitkisel tedavi karışımı bal zencefil ikilisidir. İlk olarak 2 çay kaşığı balın içine birkaç damla kadar zencefil suyu ekleyip karıştırıyorsunuz. Ardından bu bitkisel karışımın içine göz kararı karabiber serpip hafifçe ısıtınız. Günde 2 sefer bu karışımı hazırlayıp yediğiniz zaman boğazınızda geniz akıntısının oluşturduğu tahriş son bulacaktır. Ayrıca bu karışım geniz akıntısının incelip vücuttan atılmasını kolaylaştırmaktadır.

Antioksidan Özellikli Bitki Özleri

Kekik, tarçın vb. çeşitli bitki özleri güçlü şekilde antimikrobiyal ve antioksidan özelliğe sahiptir. Bu bitki özleri içilerek veya yiyilerek tüketildikleri zaman boğazda biriken mukusun gevşeyerek hızlı şekilde vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca geniz akıntısını arttıran mukus üretimini azaltıcı özelliğe sahiptir. Burun ve boğaz yollarındaki tahrişi azaltmasıda geniz akıntısı yaşayan kişileri rahatlatıcı özelliğe sahiptir.

Kabartma Tozu

1 çay bardağı kadar ılık suyun içine 1 çay kaşığı kabarma tozu katıp karıştırdıktan sonra bunu bir sprey kutusuna ekleyip kullanabilirsiniz. Oluşturacağınız bu doğal bitkisel spreyi burnunuza sıktığınız zaman mukusun ve diğer birikintilerin nemlenerek atılmasını kolaylaştırmaktadır ve bu sayede geniz akıntısının son bulmasına yardımcı olmaktadır.

Limon Suyu

Limon geniz akıntısı ve diğer tüm üst solunum yolu hastalıklarını iyileştirici özelliğe sahiptir. Bu sebeple evde hazırlayacağınız limon – ılık su, limon – nane, limon – bal, limonata vb. karışımlar sayesinde geniz akıntısının kısa sürede geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Tuzlu Suyla Gargara Yapmak

Bir bardak ılık suyun içine yarım çorba kaşığı kadar ekleyiniz. Ardından hazırladığınız tuzlu suyla gargara yapınız. Tuzlu suyla gargara yapmak eski zamanlardan bu yana sıklıkla kullanılan geniz akıntısı bitkisel tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır.

Buhar Banyosu

Buhar banyosu genizde biriken mukusun nemlenip atılmasını kolaylaştıran etkili bir yöntemdir.

Sıvı Tüketimini Arttırınız

Geniz akıntısı yaşadığınız dönemde sıvı tüketimine ağırlık vermelisiniz. Çünkü bu süreçte içeceğiniz süt hariç tüm sıvı içecekler bağozınızdaki birikintinin yumuşayıp atılmasına yardımcı olmaktadır. Süt içmek mukus üretimini arttırdığı için ve genizdeki birikintiyi kalınlaştırdığı için tercih edilmemelidir. Diğer içecekler tercih edilmelidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.