Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji Nedir?

Çoğumuzun zaman zaman yaşam kalitesini düşüren ağrı ve sızıları olabilmektedir. Eğer bu ağrıları uzun süreli ve tüm vücuda yayılmış olarak hissediyorsanız sizin de fibromiyalji rahatsızlığınız olabilir. En fazla kadın ve genç erişkinlerde görülen bu hastalık; tükenmişlik sendromu, kronik ağrı sendromu ve kronik yorgunluk sendromu olarak da tanımlanmaktadır.

Fibromiyaljinin nedenleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Yalnız bu hastalığı olan bireylerin merkezi sinir sistemlerinde bir sorun olduğu ve bu yüzden daha fazla ağrı hissettikleri düşünülmektedir. Daha çok hassas yapılı ve herşeyden çabuk etkilenen yapıda olan kişilerde görüldüğü gözlemlenmiştir. Bazı kişiler trafik kazasında yaralanma, ciddi bir hastalığa yakalanma veya duygusal bir çöküntü sonrası bu hastalığa yakalandığını bildirmiştir. Bu hastalığın en belirgin şikayeti uzun süreli ağrılardır. Vücutlarının her yerinde ağrı hissederler. Eğer hissedilen ağrı üç hafta veya daha fazla bir süre hissediliyorsa, uzun süreli ağrı olarak tanımlanmaktadır. Vücudumuzda doktorun kontrol edebileceği 18 hassas nokta bulunmaktadır. Bu hastalığın teşhisinde vücudun bu noktalarına basınç uygulanır. Eğer bu noktaların 11′ inden fazlası ağrı veriyorsa, fibromiyalji teşhisi konulur. Ayrıca bazı tetkikler de yapılması hastalığın teşhisinde büyük önem taşır. Fibromiyaljiyi tamamen yok edecek bir tedavi yoktur. Fakat sebep olduğu şikayetlerle başa çıkabilmek için çok sayıda tedavi bulunmaktadır. Hafif egzersiz yapma ve gece uykunun iyi alınmasını sağlama gibi tedaviler uygulanır. Daha iyi uyuyabilmek için; alkol ve kafeinli içecekler tüketilmemeli, gündüz kestirme yapılmamalı ve yattığınız odanın serin, rahat ve karanlık olması sağlanmalıdır. Bazı kişiler bu ağrı için faydalı olabilecek ilaçlar kullanırlar. Ayrıca ılık bir yüzme havuzunda yapılan hafif egzersiz kişinin daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.

Hastalığın teşhisi için romatoloji uzmanına, tedavi için fizik tedavi ünitelerine başvurulmalıdır. Bu hastalıktan korunmak için hava akımı arasında kalmamalı, stresten kaçınılmalı, iş-dinlenme saatlerini uygun ayarlamalı ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca ruh ve vücut bütünlüğünü sağlıyacak aktiviteler yapmak sağlığımız için her daim önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.