Dispepsi (Sindirim Zorluğu) Nedir?

Dispepsi (Sindirim Zorluğu) Nedir?

() Nedir?

Günlük hayatta pek çok insanın çektiği ancak önemsemedigi pek çok sıradan rahatsızlıklar aslında büyük hastalıkların belirtileri olabilmektedir. Çoğu insanın hazımsızlık, gaz sancısı olarak niteledigi uzun vadeli sindirim sistemi rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Halk arasında sindirim zorluğu olarak bilinen dispepsi değişik semptomlar içerir.

;

Karın boşluğunun en üst bölgesi olarak tanımlanabilen epigastrik bölgede ağrı, rahatsızlık, dolgunluk hissi, sıkıntı, şişkinlik hissinin yanı sıra çabuk doyma, bulantı kusma , geğirme, gaz oluşumu dispepsinin en bilindik başvuru şikayetleridir. Dispepsinin başlıca özellikleri yemekle ilişkili olabilir, sürekli veya tekrarlayıcı olabilir, özellikle epigastrik bölgededir, günler aylar hatta yıllarca sürebilir.

;

ve olarak ikiye ayrılır.

1-) Organik Dispepsi

 

Organik dispepsinin en yaygın sebebi gastrittir. Gastrit herhangi bir hasara karşı mide mukozasındaki inflamatuar yanıttır. Akut gastrit ani başlangıçlıdır. Mide Mukozasında ödem ve hiperemi ile karakterizede değişiklikler ve hücre harbiyeti ile ortaya çıkan bir tablodur. Uzun süreli ağrı kesici ilaç kullanan insanlara ilacın yani sıra mide koruyucu bir ilaç da verilir. Bunun sebebi ağrı kesicilerin prostaglandin denilen mukuzal korumayı artıran maddeleri baskılamasıdır. Midede ülser yani yaralar oluşumuna, gastrit oluşumuna sebep olurlar.

2-) Fonksiyonel Dispepsi

 

Kronik gastrit ise uzun süreli gastrit sikayetleri ile seyreder. Altta yatan sebep bulunanamamissa bu tür gastritlere fonksiyonel dispepsi denir. Fonksiyonel dispepsi kriterleri son altı aylık süreçte en az üç ay boyunca devam eden yakınmaların bulunması, üst karında rahatsızlık hissi, şikayetlerin dışkılama ile geçmemesi, ülser tedavisi sonrasında yakınmaların devam etmesidir.

;

Dispepsi tedavisinde ilaç tedavisinin yanı sıra gündelik alışkanlıkların değiştirilmesi çok önemlidir. Ağrı kesici ilaç kullanımı, sigara, alkol,kahve, acılı ve baharatlı yiyecekler, yağlı yiyecekleri tuketmekten kaçınılmalıdır. Ayrıca günde azar azar ve sık sık yenmesi mumkunse altı öğüne ayarlanmalidir. Yemek sonrası doygunluk hissi varsa çok yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Ilac tedavisi olarak mide asidine baskılayıcı ilaçlar, mukuzal korumayı kuvvetlendirici ilaçlar ve helikobakter pylori pozitigliginde eradikasyon tedavisi uygulanır. Tüm bunların yanısıra şikayetlerin fark edilmesi durumunda doktora başvurulması en önemli tedavi basamağıdır.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. iyimakale dedi ki:

    Özgün makaleler ve bilgiler için tşklr. Yayın hayatınızda başarılar. Dürüst olan kazanır ve sizinde kazanacağınızı düşünüyorum. İyimakale ailesi olarak hep yanınızdayız.

    1. Fevzi BÜYÜKTAŞ dedi ki:

      Değerli yorumunuz ve içten tavrınız için çok teşekkür ederim 🙂

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.