Disleksi Testi – Wechsler Testi

Disleksi Testi – Wechsler Testi

( ) Nedir?

Bir bireyde disleksi belirtileri görülüp görülmediği konusunda tespitte bulunabilmek için yapılan teste disleksi testi veya wechsler testi denilmektedir. Yapılan bu test tam olarak bir tanı veya teşhis konulma amacıyla yapılmamaktadır. Bu test uygulandıktan sonra bireyde disletik özelliklerin büyük çoğunluğu görülmekte ise kesinlikle birey uzman doktora başvurarak ayrıntılı bir şekilde kontrolden geçmelidir.

Disleksi testi, 5 ile 17 yaş arasındaki çocuklarda ve yetişkinlerde ise 18 yaş ve üzerindekiler olmak üzere iki farklı form biçiminde yapılmaktadır.

Yapılan disleksi testinde 8 alan olmak üzere toplam 44 soru bulunur. Yaklaşık olarak 10 dakikada yapılan çok kısa zamanlı bir testtir.

Wechsler Testi

Wechsler testi çocuk grubuna yapılan testtir. Wechsler testi, genel zekâ bölümünü oluşturan ve birden fazla zekâ ölçeği 12 adet alt testten oluşmaktadır. Oluşan bu 12 alt test sözel bölüm ve performans bölüm olarak ikiye ayrılmaktadır. Çocuğa ayrı bölümler olarak sunulmaktadır. WISCR zekâ testi, zekâyla ilgili olan birçok değişkenin ve birçok davranış bozukluklarının sebeplerini ve tanısını ortaya koymaya yardımcı olan çok fazla bilginin açığa çıkmasını sağlar.

Disleksi zekâsı normal ya da normalin üzerinde olduğu halde yazma ve okumada bozukluk, düşünme, dinleme, kendini ifade etmede aksaklıklar, matematik becerilerinde bozukluk gibi görülen aksaklıklarla önemli derecede güçlük ile kendini ortaya çıkaran türde öğrenme bozukluğudur. Belirgin olan belirtisi ise çocuğun ilkokula başladığı zaman okumayı öğrenirken güçlük çekmesi, okuma isteğinin olmaması, okuma becerisinin kendi yaşıtlarından çok geride olmasıdır. Bu tür çocuklar çalıştıkları halde öğrenme konusunda zorluk yaşarlar. Okurken ve yazarken devamlı karıştırırlar.

İlkokula yeni başlamış disleksili çocuklarda eğitim alabilecek kadar zihinsel gelişimleri tamamlanmadığından dolayı yazamaz, okuyamaz ve matematiksel işlemleri anlamakta zorlanırlar. Tabi ki bu durum çocuklarda zekâ geriliği olduğunu göstermez. Tam tersine bu rahatsızlık zekâ düzeyi yüksek olan çocuklarda görülür. Zekâ düzeyi yüksek olduğu gibi bazı özel yeteneklere sahip olabilirler. Bazen bu hastalık fark edilmeyebilmektedir. Özellikle de gelişmiş ülkelerde disleksi olan çocuklara yönelik bir takım araştırmalar yapılmıştır. Hastalığa yönelik tedavi ve eğitim yöntemleri geliştirilmiştir.

Özel eğitim yöntemleriyle bu kişilerin akademik olarak daha da başarılı olmaları sağlanabilmektedir. Yetişkin yaşa gelen ve hala disletik belirtiler göstererek hayatlarının çoğu bölümünde zorluklar yaşayan sayısı oldukça çoktur.

Disleksili Çocuklarda Dikkat Bozukluğu

Disleksili çocuklarda dikkat bozukluğu da görülebilmektedir. Bu tür çocuklara mutlaka bir uzman kontrolünde sistemli olarak dikkat eğitimi verilmelidir. İşitsel, sözel ve görsel metotları tercih etmelidir. Disleksili çocuklara sözlü sınav yapılması en uygunudur. Bunun nedeni ise çocuklar çok çabuk okuyup yazamadıkları içindir. Test biçiminde yapılan sınavlarda daha başarılıdırlar.

Disleksi, travmaya bağlı olarak ortaya çıkan ve doğuştan gelen gelişimsel olarak ortaya çıkan disleksi diye ikiye ayrılmaktadır. Doğuştan gelen disleksiler doğum öncesi, sonrası ya da doğum esnasında meydana gelen komplikasyonlar biçimindedir. Doğum öncesi disleksi, dengesiz ve yetersiz beslenmeye ya da hamilelik sırasında bilinçsiz bir şekilde kullanılan ilaçlar sebebi ile ortaya çıkabilmektedir. Doğumun zor ve uzun sürmesi, bebeğin doğum sonrasında nefes almada zorlanması ya da bebeğin ateşli hastalık geçirmesi de disleksinin ortaya çıkma sebeplerindendir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.