Demans Hastalığı

Demans Hastalığı

, Nedenleri ve Korunmak İçin Yapılabilecekler

Demans hastalığı, her yaşta görülebileceği gibi, özellikle yaşlılarda sıkça rastlanan ve zihinsel fonksiyonların bozulmasıyla ortaya çıkan bir bunama durumudur. Bu hastalığın en belirgin özelliği unutkanlık, unutkanlıkla birlikte yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmesi; günlük aktivitelerin yerine getirilememesi, duygu ve davranış kontrolünü sağlayamama, problem çözmede yetersizlik gibi  sıralanabilir.

Araştırmalara göre Demans hastalığı80 yaşından itibaren her beş kişiden birinde görülebiliyor. Bilinenin aksine Demans, sadece bir yaşlılık hastalığı olarak kabul edilmemeli ve bu hastalığı tetikleyen başka hastalık ya da sorunların da olabileceği akla gelmelidir. Zira Demans, yaşlılıktan ziyade çoğunlukla farklı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan bir sorundur. 

Demansın Nedenleri 

Demans Hastalığı

Alzheimer  

Beyin hastalıkları 

Kalp damar hastalığı 

Sinir sistemi hastalıkları 

Vitamin eksiklikleri 

Santral sinir sistemi enfeksiyonları 

Metabolik hastalıklar 

Alkol, sigara ve sürekli ilaç kullanımı 

Kafa travması 

Tümörler 

Depresyon 

Tiroid fonksiyonlarında bozulma 

Şeker hastalığı 

Demans Hastalığı Belirtileri

Demans hastaları genellikle, hastalığın ilk evresinde, yakın zamanı anımsayamama buna karşın geçmişi daha net anımsama durumu yaşarlar. İlerleyen aşamalarda ise en yakınlarını tanıyamaz hatta kendi kimliklerini dahi unutabilirler. Öte yandan davranış bozuklukları belirir, idrar ve dışkı kaçırmaya başlarlar, kişisel temizliklerini yapamaz, muhakeme ve iletişim yetenekleri ile tüm motor becerilerini de kaybederek günlük yaşam aktivitelerini destek almadan yerine getiremezler. Zamanla yatağa bağımlı hale gelirler. Sıradan ve basit unutkanlıklar olarak başlayan belirtiler genellikle hafife alınır ve yaşa bağlı değişiklikler olarak değerlendirilir. Oysaki diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi Demans hastalığı için de erken teşhis çok önemli ve hatta hayatidir. 

Demans Hastalığından Korunabilir ve Hastalık Risklerini Azaltabilirsiniz 

Demans Hastalığı

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, , Demans hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor. Uzmanlar, özellikle çocuk yaşlardan itibaren başlayarak düzenli bir şekilde kitap okumanın zihinde uyarıcı bir etkiiye sahip olduğu ve bu sayede zihnin sürekli dinç tutulmasını sağlayarak demans hastalığının önlenebileceğini vurguluyor. Özellikle hafızayı koruma ve geliştirme yönünde kitap okumastratejik oyunlar oynamabulmaca çözmegünlük tutma gibi zihni uyarıcı aktivitelerle yaşlılık dönemlerinde oluşabilecek demans hastalığı geciktirilebilir veya tamamen önlenebilir. 

Bunların yanı sıra sağlıklı beslenme (özellikle omega3 bakımından zengin besinler tüketmek), düzenli spor yapma, sosyal faaliyetlere katılma gibi kaliteli bir yaşam tarzıyla da zihin dirençli ve zinde kalır.  

Demans Hastalığı  Demans, hastalığı taşıyan kişiyle birlikte, hasta yakınlarını da hem psikolojik hem sosyal hem de ekonomik açıdan oldukça olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Bu sebeple, daha sağlıklı bir nesil için, anne ve babalar çocuklarının ilerleyen yaşlarda demans gibi hastalıklara yakalanmamaları adına, zihinlerine yatırım yapmalarını sağlamaları gerekir. Özellikle kitap okuma alışkanlığını çocuklarına kazandıran aileler, yaşam boyu zihinlerini çok daha verimli kullanmaları ve zihinsel sağlıkları için en büyük katkıyı sağlamış olacaklardır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.