Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak Hastalığı Nedir?

Belirtileri ve Tedavisi

Çölyak hastalığı ince bağırsağa zarar veren yiyeceklerin alınmasıyla besin emilimini bozan sindirim sistemini zarar veren bir sindirim sistemi hastalığıdır. Çölyak hastalığı genetik olarak duyarlı kişilerde başlıca buğdaydaki gluten ve arpa, yulaf, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten benzeri diğer tahıl proteinlerine karşı kalıcı intolerans olarak gelişen proksimal ince bağırsak hastalığıdır.

Çölyak hastalığı olan kişiler içerisinde gluten barındıran yiyecekler yedikleri zaman vücutlarının bağışıklık sistemleri ince bağırsağa zarar vererek olumsuz bir cevap oluşturur. Bu olumsuz cevaba ise vücudun kendi bağışıklık sistemi sebep olduğundan dolayı otoimmün bozukluk olarak isimlendirilir.

Besinler emilemediği için de emilim bozukluğu hastalığı olarak isimlendirilir. Çölyak hastalığı, genetik bir hastalıktır ve bazen hamilelik, doğum, duygusal stresler ve viral enfeksiyonlar sonrasında da ortaya çıkabilmektedir ya da ilk defa aktif hale geçebilir.

Çölyak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Çölyak hastalığı tüm hastalarda aynı belirtileri göstermeyebilir. Bazı hastalar çocuk bazıları ise yetişkin yaşta göstermektedir. Uzun süre anne sütü içen kişilerde çölyak hastalığı belirtileri çok geç ortaya çıktığı da gösterilmektedir. Glutenin beslenmeye girdiği yaş ile alınan glutenin miktarı da çok önemlidir. Çölyak hastalığının bulguları ve ortaya çıkış zamanı kişiye göre çok fazla değişkenlik göstermektedir. Çölyak hastalığının belli başlı belirtileri ise;

 • Kilo kaybı
 • Kronik ishal
 • Kötü kokulu ve açık renkli dışkı
 • Tekrarlayan karın ağrısı ve gaz
 • Açıklanamayan, tedaviye rağmen tekrar gelişen kansızlık
 • Davranış değişikliği
 • Kas krampları
 • Kemik ağrısı
 • Gelişme geriliği, boy kısalığı
 • Diş çürükleri
 • Adet düzensizliği
 • Tekrarlayan düşükler
 • Ağız içerisinde soluk yaralar

Çölyak Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Çölyak hastalığının teşhisini koyabilmek için doktorlar kanda glutene karşı antikor seviyesini ölçen bir test isterler. Sonuçlar ve belirtiler çölyak hastalığını düşündürüyor ise kesin teşhis için ince bağırsaktan bir parça alınması gerekir.

Çölyak hastalığının kesin tanısını koyabilmek için en iyi ve en kesin yöntem ince bağırsak biyopsisidir. İnce bağırsak biyopsisi ağızdan ince bir hortum ile on iki parmak bağırsağına ulaşılır. Bu işlem kısa süreli olup çocuklarda anestezi atında da yapılabilmektedir.

Çölyak Hastalığının Tedavisi

Çölyak hastalığının tek tedavi yöntemi ile beslenmedir. Bu diyetin amacı gluten içeren tüm besinlerden kaçınmayı gerektirmektedir. Diyet tedavisine başlandıktan sonra belirtiler düzelmeye başlar ve oluşan bağırsak hasarı da iyileşmeye başlar. İnce bağırsaklar 3 ile 6 ay arasında tamamen iyileşir. Uygulanan bu glutensiz diyet tüm yaşam boyu devam edilmelidir.

Glutensiz Diyet Nedir?

Glutensiz diyet; çavdar, buğday, yulaf ve arpa içeren tüm besinlerden çok az da olsa yememektir. Patates, mısır, pirinç ve soya unu zararsızdır. Sebzeler, meyveler ve et gluten içermez ve çölyak hastalığı olan kişiler bu gıdalardan diledikleri kadar yiyebilirler. Artık günümüzde glutensiz unlar ve bundan yapılmış olan hazır ürünlere eczane ve marketlerden ulaşılabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.