Çocuklarda Görülen Deri Hastalıkları Hakkında Bilgiler

Çocuklarda Görülen Deri Hastalıkları Hakkında Bilgiler

Çocuklarda Görülen Deri Hastalıkları Hakkında Bilgiler

Beş duyu organımızdan biri olan deri; çevreden gelecek zararlara, güneşten gelen zararlı ışınlara, mikroplara karşı vücudu korumakla görevlidir. Vücutta bulunan bazı maddelerin terleme ile dışarı atılmasını sağlar, enfeksiyon durumlarında reaksiyon göstererek vücutta oluşacak zararları en aza indirmeye çalışır. Bu nedenlerden dolayı bazen deride döküntüler oluşabilmektedir. Döküntülü Hastalıklar olarak adlandırılan bu deri hastalıkları ile hemen hemen bütün çocuklar karşı karşıya kalmaktadır. Aşı olarak bu hastalıkların bir kısmından korunmak mümkündür.

Döküntülü hastalıklar, daha çok bakteri ve virüs yoluyla meydana geldiği için bulaşıcı özelliğe sahiptirler. Gerekli tedbirler alınmadığında daha başka ağır hastalılara da neden olabilmektedir. Şimdi döküntülü hastalıklara bir göz atalım…

Folikülit

Kıl köklerinde enfeksiyon oluşmasıyla meydana çıkan bir hastalıktır. Ergenlerde daha sık görülmektedir. Tedavisinde merhem tipi ilaçlar kullanılır. Tedavi uygulanmadığı takdirde mikroplar kana karışarak çok ciddi hastalıklara hatta ölüme bile yol açabilir.

Siğil

Cildin yüzeyinde meydana gelen, cilt seviyesinden kabarık görünüme sahip döküntülerdir. Rengi deri rengi ile aynıdır. Genelde pürüzlü yüzeye sahiptirler. İyi huylu virüslerin sebep olduğu siğiller, kendiliğinden iyileşebilmekle beraber, siğilleri eritecek damla ve kremler de mevcuttur.

Kızamık

Aşısı bulunmadan önce dünyada en sık görülen çocuk hastalıklarından birisidir.Virüs ile bulaşan bu hastalık, kişilerin hapşırması, öksürmesi neticesinde ağızdan çıkan tükürük paracıkları ile insandan insana bulaşır. Hastalığın bulaştığı vücutta kabarık kırmızı döküntüler oluşur. Bazı durumlarda döküntü oluşmadan önce ağız içerisinde tuz taneciklerine benzeyn beyaz noktalar oluşabilir.

Kızamıkçık

Kızamık hastalığına göre daha hafif geçirilir. Hastalık; kişilerin hapşırması, öksürmesi neticesinde ağızdan çıkan tükürük paracıkları ile insandan insana veya hastaya doğrudan temas ile bulaşır. Belirtileri 1-2 gün süren ateş, kulak altındaki bezlerin şişmesi sonucu minik pembe kabarcıklı noktalar şeklindeki döküntülerdir.

Suçiçeği

Daha çok ergenlik öncesi dönemde ve 5–10 yaş aralığında, ilkbahar ve sonbahar aylarında görülür. Çabuk bulaşan bir hastalıktır. Hapşırma, öksürme gibi durumlarda ağızdan çıkan küçük tükürük parçacıkları, temas veya hava yoluyla bulaşır. Yüksek ateş ve kaşıntı sonrasında, içi su dolu kabarcıklar olarak ortaya çıkar. Yaklaşık bir hafta sürer. Tedavisinde kaşıntıyı gidermek için ılık duş yaptırılmalıdır.

5. Hastalık

Okul çağındaki çocuklarda, genellikle ilkbahar aylarında görülür. En belirgin özelliği olarak yüzde tokat atılmış gibi parmak izi görünümü vardır. Vücutta kırmızı renkli döküntüler oluşmaktadır ve bu hastalıkta vücut sıcaklığı çok yükselir. Döküntüler oluşana kadar hastalık bulaşıcıdır.

Kızıl

Bademciklerde iltihaplanma ile başlayan bu hastalıkta, aniden başlayan ateş, titreme, baş ağrısı, boğaz ağrısı ile birlikte tüm vücutta kırmızı döküntüler görülür. Ağız çevresinde solukluklar ve dilde çileğin dış yüzeyine benzer bir görüntü oluşur.

Yılancık

Deri ve deri altı dokusunda oluşan bakteri nedenli enfeksiyonlardır. Mikrobun girmiş olduğu deri bölgesinde mor-kırmızı ödemler görülür ve bu bölge sıcak, ağrılı ve parlaktır. Hastalık aynı kişide birden çok kez tekrar edebilir. Yüksek ateş, titreme, bulantı, kusma ve eklem ağrıları bu hastalıkta karşılaşılan sorunlardır.

Bir önceki makalemiz olan Böbrek Taşı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? isimli makalemizde böbrek ağrısı ishal yaparmı, böbrek taşı ve böbrek taşı düşürmek hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.