Çocuklarda Öksürük Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda Öksürük Nedenleri ve Tedavisi

Nedenleri ve Tedavisi

Öksürük mikropları, bakterileri, virüsleri, vb. tüm hastalık yapıcı, rahatsızlığa sebep olucak etkenleri vücuttan dışarı atmamızı sağlayan doğal savunma mekanizmasıdır. Özellikle çocuklarda öksürük neredeyse tüm hastalıklarda ortaya çıkan bir belirti olarak kendini göstermektedir. Bazen öksürüğe sebep olan asıl etkeni tespit etmek aşırı derecede zor olsa da yinede bazı durumlar bize çocuklarda öksürük için neden oluşturabilmektedir.

Çocuklarda Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak solunum sistemine bulaşmış olan virüsler öksürüğe sebep olsada çocuklarda öksürüğün çok farklı nedenleri bulunabilmektedir.

1-) Sinüzit, bronşit, zatürre, tüberküloz, boğmaca ve krup hastalığı öksürüğe sebep olabilmektedir.

2-) Sigara dumanına direk olmasa da pasif içici olarak maruz kalmak çocuklarda öksürüğe sebep olan etkenler arasında bulunmaktadır.

3-) Astım, alerjiler ve reflü gibi hastalıklar öksürük ile kendini gösterebilmektedir.

4-) Kalp yetmezliği, akciğerlerde emboli vb. ciddi hastalıklarda yoğun öksürük görülmektedir.

5-) Çok nadir olarak psikolojik sebeplerle öksürük meydana geldiği gözlenmektedir.

Çocuklarda Öksürük Görüldüğünde Yapılması Gerekenler

Özellikle kış aylarında çocuklarda öksürük ve ateş gibi rahatsızlıklar kendiliğinden geçebilmektedir. Fakat kimi zamanlarda ise çocuk öksürüğü atlatmakta zorluk yaşayabilmektedir. Öksürüğün bir türlü geçmek bilmediği durumlarda bir doktora giderek muayene ve öksürük tedavisi olunması gerekmektedir.

Çocuğunuz 3 aydan daha küçükse ve öksürükle beraber ateş görülüyorsa mutlaka doktora götürülmesi gerekmektedir. Çünkü 3 aylıktan küçük çocukların tedavi olmadan öksürüğü atlatması çok zordur ve tedavi olmadıkları zaman kalıcı bronşit vb. hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

Öksürük yaşayan çocukta aynı zamanda uyku hali, gürültülü nefes alma, ağızda kuruluk, çişini yapamama, ağlarken gözünden yaş gelmemesi ve genel sıvı kaybı görülüyorsa da doktora gidilmesi gerekmektedir.

Öksürüğün yoğunlaştığı sırada dudaklara yeterli düzeyde oksijen gidemediği için morarma, hırıltılı nefes alma, göğüs ağrısı, yoğun sinirlilik ve ağlama, kulak ve boğazda ağrı olursa durum acil olabilir ve hızlı şekilde bebeğinizin tedavi edilmesi gerekebilir.

Aşırı derecede kritik durumlarda öksürükle beraber boğazdan kanlı balgam akması görülebilir, ayrıca ağız içinde farklı renkli sıvılar, aşırı yüksek ateş, vb. durumlar gözlendiğinde de acile gidip tedavinin yapılması gerekmektedir.

Çocuklarda Öksürük Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Normal düzeyde yaşanan öksürüğü çocuğunuzun daha hızlı atlatabilmesi için evde yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır. İlk olarak eğer muayene olmuş ise yazılan ilaçlar atlatılmadan uygun dozda çocuğu verilmelidir. Ardından ise çocuğun bol miktarda sıvı alması ve dinlenmesi sağlanmalıdır.

Bebeğiniz öksürük sırasında anne sütü içmek istemezse onun yerine su içirmeyi tercih etmelisiniz. Evde hazırlayabileceğiniz tuzlu su yardımıyla burnunun açılmasını sağlamalı ve rahat nefes almasına fırsat tanımalısınız. Bu sayede bebeğinizde öksürük ciddi oranda azalacaktır.

Öksürük sebebiyle çocuğunuz tek seferde fazla yemek yiyemez bundan dolayı sık şekilde azar azar yedirmelisiniz. Bir yaşından daha büyük olan çocuklarınıza ballı süt yada limonlu çay içirmeyi tercih edebilirsiniz.

Çocuklarda öksürüğün daha hızlı geçmesi için bulundukları oda sürekli nemli tutulmalı, havalandırılmalı ve tozlardan uzak tutulmalıdır.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.