Çocuklarda Kusma Durumunda Yapılabilecekler

Çocuklarda Kusma Durumunda Yapılabilecekler

Durumunda Yapılabilecekler Nelerdir?

Çeşitli gıda maddelerinin tüketilmesi, bozuk süt içilmesi, bağırsaklarda düğümlenme, ateşli bir hastalık süreci vb. sebeplerle yaşanan hazımsızlık sorunu sonucunda çocuklarda kusma meydana gelebilmektedir. Bunların dışında zehirlenmelerde veya çocuğun sevmediği bir yiyecek zorla yedirilmeye çalışıldığında da kusma meydana gelebilmektedir. Kusma fonksiyonu midenin temizlenmesini sağlaması sebebiyle faydalı olsada çocuğun mutlaka neden dolayı kustuğu tespit edilmelidir çünkü sağlığını etkileyen başka bir rahatsızlık söz konusu olabilmektedir. Fakat örneğin yeni doğan bebeklerin midelerinin küçük olmasından dolayı kusmaları tehlikesiz bir durumdur.

 

Çocuklarda Kusmanın Tehlikeli Olduğu Durumlar

 

Kusmayla beraber çocukta karın, mide ağrısı belirtileri görülüyorsa, sayıklamalar ve sersemleşme bulunuyorsa kusma tehlikeli olabilmektedir. Ayrıca bunların dışında uykudan uyanmakta aşırı zorlanma, kusmukta kan görülmesi, çok sık idrar çıkma ve tükrük oranında ani değişme, vücudunun su kaybettiğinin fark edilmesi, sürekli ve şiddetli şekilde yaşanan kusma da ciddi bir durum olabileceğinin habercisi olabilmektedir. Bu sebeple çocuklarda kusma ile beraber bu durumlar görülüyorsa acil doktora gidip muayene olunması gerekmektedir.

 

Çocuk Kustuğunda Yapılması Gerekenler

 

Çocuğunuz ilk kustuğu andan itibaren belirli bir sıra içinde yapmanız gereken bazı davranışlar bulunmaktadır.

1-) Kustuktan sonra ilk bir saat hiçbirşey içilmemesi gerekmektedir.

2-) Birinci saat geçtikten sonra 1 çay bardağı kadar su veya başka bir içecek içirilebilir.

3-) Bu suyu içtikten sonra çocuğunuz tekrar kusmaz ise 1 bardak daha su verebilirsiniz.

4-) Daha sonrasında yavaş yavaş kekler, büsküviler vb. hafif besinlerle midesinin dolmasını sağlayabilirsiniz. Eğer içebilecekse çorba veya meyve nektarı verebilirsiniz.

3-a) Eğer 1 çay bardağı suyu içtikten sonra tekrar kusarsa yarım saat kadar bekleyip 1 çorba kaşığı su vermelisiniz. Ardından meyve suyu ve çorba gibi sıvı gıda alımı yavaş yavaş yapılarak çocuğun kendine gelmesi sağlanmalıdır. Eğer tekrardan hiçbir şey içemez ise o zaman doktora gidip ilaç tedavisine başlayabilirsiniz. Çünkü artık ciddi bir hastalık olduğunu düşündürmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.