Çocuklarda Kulak Ağrısı

Çocuklarda Kulak Ağrısı

Altı yaşından daha küçük olan çocuklarda boğazla kulak arasında bulunan östaki borusu normal bireylere oranla daha ufaktır bu sebeple küçük çocuklarda kulak ağrısı daha sık olmaktadır. Genel olarak orta kulak enfeksiyonları vb. rahatsızlıklar çocuklarda sıklıkla kulak ağrısına sebep olmaktadır.

Çocuklarda Kulak Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Çocuklar ağrılarını ifade ederken konuşmakta zorlandıkları için yüz ifadeleriyle duygularını ifade etmeye çalışırlar. Bebeğiniz eğer ellerini sürekli suratına vuruyor yada kulaklarını kaşıyorsa bu onda kulak ağrısı olduğunun belirtisi olabilir. Çocuklarda grip, soğuk algınlığı, bademcik şişmeleri, boğaz ağrıları, diş ağrıları, boyun araka bez şişmeleri de kulak ağrısına sebep olabilmektedir. Hastalıklar dışında kimi durumlarda kulağa kaçan herhangi bir madde yada cisimde ağrıya veya iltihaplanmaya sebep olabilmektedir. Kulak ağrısı tedavi edilmediği takdirde zamanla işitme sorunlarının yaşanmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca kulak ağrısı yaşayan çocukta öğrenme ve algılama bozukluklarıda meydana gelebilmektedir. Bu sebeple çocuğunuzda kulak ağrısı olduğundan şüphelenirseniz rahatsızlığın orta kulağa ilerleyip işitme duyusuna zarar vermesine izin vermeden erken teşhis ve tedavisini yapmalısınız.

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda orta kulak iltihabı oluşmasının en sık kulak ağrısına neden olan rahatsızlık olduğunu belirtmiştik. Sayacağımız belirtiler eğer çocuğunuzda görülüyorsa orta kulak iltihabından şüphelenebilirsiniz.

– Kulağın içinde veya çevresinde yaşanan yoğun ağrı

– İç kulakta akıntı meydana gelmesi

– Kulağa dokunulduğu anda dayanılamayacak şekilde ağrının artması

– Hastalık sürecinde ateşin 38 derecenin üzerine çıkması

– Beneğinizin sürekli olarak kulağını ovuşturması ve çekmeye çalışması

– Hafif düzeyde işitme kaybı belirtilerinin görülmesi

Eğer bu şikayetlerden birkaçı çocuğunuzda bulunuyorsa orta kulak iltihabından şüphelenebilir ve tedavi amacıyla hastaneye gidebilirsiniz.

Çocuklarda Kulak Ağrısı Yaşandığında Yapılabilecekler Nelerdir?

Bebeğinizde kulak ağrısı olduğundan şüphelenmeye başladığınız zaman muayene olması için onu bir Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanına götürmelisiniz. Fakat ilk etapta hastalık hakkında bir ön izleniminiz olması için çocuğunuzu incelemek isteyebilirsiniz. Yapmanız gerekenlere değinecek olursak;

– Çocuğunuzun başını tutup size doğru olmayan bir tarafa çevirip seslenin bu şekilde işitme problemi yaşayıp yaşamadığı hakkında fikir edinebilirsiniz.

– Ateşini ölçerek kritik sıcaklık değeri olan 38 dereceyi geçip geçmediğini kontrol ediniz.

– Kulağında herhangi bir akıntı olup olmadığını gözlemlemelisiniz.

– Çocuğunuzun ağzını açıp aaa… demesini isteyin bu sayede bademciklerinde şişme ve büyüme olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Son olarak belirtmemiz gereken şey doktora görünmeden kesinlikle rastgele kulak damlası, ilaç, vb. şeyler kullanmayın ve çocuğunuzun kulağına hiçbir şey sürmeyiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.