Çocuklarda Karın Ağrısı ve Tedavisi

Çocuklarda Karın Ağrısı ve Tedavisi

ve Tedavisi

Çocukların en sık karşılaştığı rahatsızlıklardan biride karın ağrısıdır. Genel olarak nedeni belirsiz bir şekilde çocukların ifade ederken aşırı derecede zorlandığı bu ağrı ishal, kabızlık, böbrek taşı vb. çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Çoğu karın ağrısı ilaç vb. çeşitli tedavi yöntemleriyle geçebilen ve farklı bir hastalığa bağlı olarak görülmektedir. Stres, sıkıntı vb. sebeplerle de çoğu zaman çocuklarda karın ağrısı meydana gelebilmektedir ve bu ağrıların çoğu kısa süre içinde kendiliğinden geçer.

Çocuklarınızın yaşamakta olduğu karın ağrıları akut karın ağrısı ve kronik karın ağrısı olarak iki gruba ayrılmaktadır.

Çocuklarda Akut Karın Ağrısı

Akut karın ağrıları aniden ortaya çıkan çok yoğun şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar rahatsızlığın bulunduğu organı tespit etme konusunda çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Mesela karın bölgemizin sağ alt kısımlarında ağrı varsa apandist riski yüksektir fakat arka yan yüzlerde ağrı bulunuyor ise böbrek veya idrar yollarıyla alakalı herhangi bir rahatsızlık olabilmektedir. Akut ağrıların sebebi doktor tarafından yapılacak kısa bir muayene ile tespit edilebilmektedir.

Çocuklarda Kronik Karın Ağrısı

Kronik karın ağrıları hastada uzun yıllar boyunca görülebilen, belirli aralıklarla fazla şiddetli olmayan şekilde devam eden ağrılardır. Kronik karın ağrıları çeşitli hastalıklar ve rahatsızlıklar sonucu meydana gelmektedir. Hastalık devam ettikçe beraberinde ağrıda yaşanmaktadır. Kronik karın ağrılarının tam olarak tespit edilebilmesi için ayrıntılı tahlil ve incelemelerin yapılması gerekmektedir.

Çocuğunuzda yaşanan karın ağrısının akut veya kronik olduğu tespit edildikten sonra tedavi aşamasına geçilmektedir.

Çocuklarda Karın Ağrısı Tedavisi

Çocuğunuzu karın ağrısı şikayeti sebebiyle hastaneye getirdiğiniz zaman ilk olarak ağrının bulunduğu bölge, şiddeti ve başlangıcı hakkında bilgi alınır ve uygun muayene yapılır. Muayene sırasında elle uygun bölgelere dokunularak ağrının merkezi tespit edilmeye çalışılır. Muayene sırasında ayrıca bağırsak sesleride dinlenebilir. Genel olarak bağırsaklardan gelen yoğun ses ishal belirtisi olabilmektedir. Bağırsaklardan hiç ses gelmediği takdirde kabızlıktan şüphelenilebilir. Tam olarak karın ağrısı neden kaynaklanıyor öğrenebilmek için ise idrar, kan tahlili yapılabilir ve film çekilebilir. Eğer karın ağrısının kronik bir rahatsızlıktan kaynaklandığından şüpheleniliyorsa kesin tanı koyabilmek için ultrasonografi incelemesi yapılır. Bu incelemeler çocuk cerrahisi, çocuk nefrolojisi ve çocuk gastroenterolojisi bölümlerinde yapılmaktadır. Tam olarak kesin tespit yapıldıktan sonra uygun ilaç vb. tedavi yöntemlerine geçilmektedir.

Çocuğunuzda Karın Ağrısı Olursa Ne Yapmalısınız?

Çocuğunuzda karın ağrısı olmaya başladığı zaman kesinlikle hemen antibiyotik veya ağrı kesici gibi ilaçlar kullanmayınız. Eğer sornun tam sebebini bilmeden ağrı kesici kullanırsanız ciddi bir hastalığı bir süreliğine susturmuş olursunuz fakat hastalık daha fazla ilerleyerek çocuğunuza zarar verebilir. Örneğin, apandis ağrısı çeşitli ağrı kesicilerle dindirilebilmektedir fakat apandis patlarsa ölüme dahi sebep olabilmektedir, bu sebeple acilen sornun asıl kaynağı tespit edilmeli ve tedavi uygulanmalıdır. Ayrıca ciddi bir uyarıda daha bulunmak istiyorum, sebebini kesin olarak bilmediğiniz mide ve karın ağrılarına kesinlikle sıcak uygulama yapmayınız. Çünkü sıcak uygulama midede var olan iç kanamayı aşırı derecede hızlandırıcı etki göstermektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.