Çocuklarda Kabızlık ve Önleme Yolları

Çocuklarda Kabızlık ve Önleme Yolları

ve Önleme Yolları

Bebeklerde tuvalet yapma sıklığı ve kabızlık görülme oranı farklılık gösterebilmektedir. Kimi çocuklarda kabızlık daha sık görülürken kimi çocuklarda ve ise daha istisnai olarak meydana gelebilmektedir. Fakat genel olarak belirli bir ortalama bulunmaktadır. 2 yaşına gelen bebekler günde 2 sefer kaka yaparlar. 4 yaşına gelen bir çocuk ise günde ortalama 1 defa kaka yapar. Çocuğunuz normal zamanlarından daha az sıklıkla tuvalete gidiyorsa ve daha sert, katı bir halde bulunan kaka yapıyorsa bu durumda çocuğunuzda kabızlık var demektir.

Çocuklukta Kabızlığın Nedenleri

Genel olarak çocuklarda kabızlık görülmesinin sebebi tüketilen yiyeceklerden kaynaklanmaktadır. Bebeklerde anne sütünün bırakılıp katı gıdalara veya ek gıdalara geçiş döneminde kabızlık meydana gelebilmektedir. Bebeklik dönemini geçmiş olan çocuklarda ise lif yönünden zayıf olan besinler tüketildiğinde, bağırsaktaki posa miktarı azaldığında ve yeterli miktarda sıvı alımı olmadığı zaman kabızlık görülebilmektedir. Besin maddelerinin dışında kimi zaman oyun oynama, eğlenme vb. sebeplerle uzun süre lavoba ihtiyacını karşılamayan çocuklarda kabızlık meydana gelebilmektedir.

Çocuğunuzun yakalanmış olduğu çeşitli hastalıklar ve yoğun şekilde kullandığı ilaçlar sebebiyle de kabızlık oluşabilmektedir. Örneğin, tiroid bezinin yavaş çalıştığı çocuklarda veya bağırsak, sindirim sistemi hastalıklarında kabızlık olabilmektedir. Çeşitli gıda alerjileri de kabızlığa neden olan durumlar arasında bulunmaktadır.

Çocuklarda Kabızlık Nasıl Geçer?

 

Kabızlık sorunuyla karşı karşıya kalan çocuklarda ilk yapılması gereken davranış beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesidir. Kabız olan çocuklar ve yetişkinler bol miktarda kayısı suyu tüketmeli ve günlük içtikleri su miktarını arttırmalıdırlar. Bol lif içeren besin maddelerinin tüketimine ağırlık vermelidirler. Kabız oldukları dönem içinde sebze ve meyve tüketimine de ağırlık vermelidirler. Bunların dışında çocuklara günde en az iki sefer tuvalete gitmeleri benimsetilmeli ve bunu alışkanlık haline getirmeleri sağlanmalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.