Çocuklarda Hiperaktivite

Çocuklarda Hiperaktivite

Kısacası hiperaktivite bozukluğudur. Çoğunluk ile gençlerde ve çocuklarda görülmektedir.

Hiperaktivite öğrenmeyi engelleyen, bozan bir davranış problemidir. Bu huy özelliğine sahip çocuklar düşünmeden davranırlar, aşırı hareketlidirler ve ilgilerini çekmeyen konularda ise odaklanma süreleri en fazla birkaç dakikadır. Unutkanlık özellikleri vardır.

 

Hiperaktif Çocuklar

 

lar kendilerini ifade etmekte zorlanırlar. Aile ve arkadaşları ile ilişkilerinde sorunlar yaşarlar. Okul hayatlarında ise başarısızdırlar. Kendilerini kontrol etmekte güçlük çekerler. Kuralları sevmezler. Sabırsız davranışlarsa bulunurlar. Sosyal ortamlara ayak uydurmak da zorluk yaşarlar. Bir konuya odaklanma konusunda güçlük çekerler.

 

Hiperaktif çocuk her ne kadar isterse istesin sürekli hareketliliğinin önüne geçemez.

 

Aileler hiperaktivite, dikkat bozukluğunu fark etmeleri halinde direkt olarak uzman hekime başvurmaları gerekmektedir. Hekimin yapacağı görüşmeler ve testler ile kesin tanıya varacaktır.

 

Fakat bazı alacağınız önlemler ile çocuğunuzun daha sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesinde büyük rol oynayabilirsiniz.

 

 1. Çocuğunuza yavaş, sakin müzikler dinletin.
 2. Odasında ki perdeleri açık tutun, içeriye yeterli oranda ışık girmesini sağlayın.
 3. Yaşadıklarını ve hissettiklerini yazarak kendini ifade etmesini sağlayın. Günlük tutması için çocuğunuzu teşvik edin.
 4. Kontrolden çıkacağını hissettiğiniz anda birlikte derin derin nefes alıp verin.
 5. Arada bir çocuğunuza masaj yapın ve onun rahatlamasını sağlayın. Masaj sayesinde sakinleşecektir.
 6. Odasını toplama, uyku düzeni, yemek düzeni, ödevlerini yapma konusunda otoriter davranın. Bunlar için bir çizelge oluşturabilirsiniz.
 7. Yanlış şeyler yaptığı zaman sizin dikkatinizi çekeceğinizi düşünürler. Bu bilinçten onu uzaklaştırmak için her yaptığı olumlu davranışını sözlerinizle dahi olsa ödüllendirin.

Hiperaktif Çocuklar Büyüdüğünde

 

Hiperaktif çocukların büyüdüklerinde bu rahatsızların geçmesi konusunda söylentiler duymuş olabilirsiniz. Kulaktan dolma bilgiler ile asla çocuğunuzu ihmal etmeyin.

 

Büyüdükçe bazı konularda düzelmeler ve olgunlaşmalar yaşanabilir. Bunlar ise;

 

 • Arkadaş ve çevre baskısı ile saldırgan tavırlarından az da olsa uzaklaşacaktır.
 • Bazı problemlerin üstesinden gelmeyi öğreneceklerdir.
 • Aşırı hiperaktif çocuklar ergenlik döneminde ciddi davranış bozuklukları yaşar.
 • Kendilerini idare edebilecek durumda yetiştirirler.

 

Erken tedavi ile hiperaktif çocuğun geleceği için cesaret verici sonuçlara ulaşılabilir. Hiçbir zaman tam olarak hiperaktivitenin önüne geçilemeyecektir. Fakat iyi bir eğitim ve tedavi ile gelecekte çok başarılı, hayatla mücadele etmeyi bilen çocuklar yetiştirebilirsiniz. Bu çocuklardan çoğu yetişkin çağa geldiklerinde başarılı bir iş adamı, sanat, eğlence dünyası gibi kendine göre meslekler seçmektedirler. Bugün çocuğunuza göstereceğiniz yardım ve destekler sayesinde başarılı, mutlu bir yetişkin olmasına yardım edeceksiniz.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.