Çocuklarda Boy Uzaması Ne Zaman Duruyor?

Çocuklarda Boy Uzaması Ne Zaman Duruyor?

Çocuklardaki boy uzama süreci, ergenlik belirtilerinden sonra yavaş yavaş durmaya başlar. 2 veya 3 sene sonra ise tamamen durur.

Çocuğun boyunun aşırı uzun olması alarm durumu olabilir. Boy uzaması normal bir şekilde devam ederken, birden bire hızlanması ve aşırı uzaması erken ergenliğe girmiş olduğunu ve bu süreci normal zamanından önce tamamlayacağını gösterir. Ayrıca çocuğun anne ve babası orta boylarda ise çocuğun boyu da ortalamanın çok üzerindeyse kontrol altına alınması gerekir. Bu durumdaki çocuklar aşırı uzun gözük selelerde, daha sonradan boy uzamaları birden durur. Ailelerin bu dönemde dikkatli olmaları ve takip etmeleri gerekir. Çocuktaki ergenlik  belirtileri erken başlamış ise doktora başvurulmalıdır.

Peki, ergenlik belirtilerinin kaç yaşlarında başlaması gerekir? Kız çocuklarında 8 yaş civarı, erkek çocuklarda ise 9-10 yaşlarında başlar. Belirtiler daha erken başlar ise erken ergenliğe girmiş sayılırlar. Kızlarda memelerin oluşması, erkeklerde ise testislerde büyüme ilk bulgular. Diğer bulgular ise koltuk altları ve geni tal bölgelerde kıllanma dır.

Çocuklarda büyüme hızı yaşlarına göre değişebilir. En hızlı büyüdükleri ilk dönem 1 yaşlarıdır. 1 yaşında boy uzaması ile birlikte kilo artışı’ da önemlidir. 1 yaşında doğum kilosu üçe katlar, boyları ise 25 cm artar. 2 yaşında ise 10 veya 12 cm, 3 yaşında 7 veya 8 cm, 4 yaşından sonra 5 veya 6 cm olarak uzamaya devam eder. Çocuklardaki boy uzaması 5 santimin altında ise patolojik bir sorun olabilir.

Boy uzaması ergenlik dönemlerinden birden hızlanır, sonra yavaşlayarak durur. Bir süre sonra erişkin boyuna ulaşır. Ergenlik süresi kızlarda 2 – 3 yıl, erkeklerde ise 3 – 5 yıl sürer. Kızların ergenlik dönemlerinde ortalama 20 veya 25 cm boyları uzar. Erkeklerin 20 – 30 cm kadar boyları uzar. Ergenlik dönemi 5 evreden oluşur. En hızlı büyüme evresi ise 3 ve 4 evrelerdir. Bu döneme zirve büyüme hızı denir. Yıllık boy uzama hızı erkeklerde 8 – 12 cm, kızlarda ise yıllık ortalama 7 – 10 cm olarak belirlenir.

Kızlarda adet gördükleri günden sonra boyları 3 – 10 cm, ortalama 6 cm daha uzar. Adet gördüklerinden 2 yıl sonra boy uzamaları tamamen durur. Kızlar adet gördükleri zaman 14 yaşlarındaysa, 16 yaşına geldiği zaman boy uzaması duru. 15 yaşındaysa, 17 yaşında durur.

Boy uzaması ile ilgili şu yaşa kadar daha uzar diye kesin bir şey yoktur. Kemiklerdeki ( epifiz ) büyüme merkezi açık bulunduğu sürece büyüme devam eder. Yani ortalama olarak kızlar 14 yaşında, erkekler 16 yaşında erişkin boylarının % 96 sına ulaşmış olurlar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.