Çocuklarda Ateş Nedenleri ve Düşürme Yöntemleri

Çocuklarda Ateş Nedenleri ve Düşürme Yöntemleri

Nedenleri ve Düşürme Yöntemleri

 

Vücudumuza giren mikroplar, bakteriler ve enfeksiyon yapıcı ajanlara karşı vücudumuz tepki olarak ateş oluşturmakta ve oluşan sıcak ortamda mikropların vücut tarafından yok edilmesi kolaylaşmaktadır. Bu sebeple çocuklarda ateş görülmesi belli bir düzeye kadar gayet normal olsa da belirli bir düzeyden sonra görülmesi onları ciddi bir durum içine sokabilmekte ve aileleri de yoğun stres altında bırakmaktadır. Çocuklarda ve yetişkinlerde 38,5 dereceden sonrası artık yüksek ateş olarak belirtilmektedir. Hastanelerde dahi 38 dereceye kadar soğuk uygulama yapılırken 38,5 dereceyi geçmeden ilaç tedavisi uygulanmaz.

 

Bebeğiniz doğduktan sonra ilk 3 içerisinde görülen ateşlenmelerde hafif yüksek ateş dahi olsa acile gitmeniz gerekmektedir. 3 aydan daha büyük olan bebek ve çocuklarda ise çocuğun durumuna göre doktora gidilip gidilmeyeceğine karar verilebilir. Demek istediğimiz çocuk ateşi olmasına rağmen halen oyun oynabilecek bir durumdaysa, rahatça yemek yiyebiliyorsa, uyuyabiliyorsa ve solunumu normal bir düzeyde seyretmekte ise herhangi bir tehlikeli durum söz konusu değildir. Böyle bir durumda görülen ateş sadece geçici olup enfeksiyonlara karşı vücudun oluşturduğu normal bir tepkidir.

 

Çocuğunuzda ateş olduğu zaman, ateşle beraber solunum sıkıntısı, baş ağrısı, iştahsızlık, huzursuzluk gibi durumlar görülüyorsa, ayrıca arada ateş düştüğü halde sonra tekrar yükseliyorsa bu durumda çocuğunuzun bir doktora görünmesi gerekebilir.

 

Çocuklarda Ateş Neden Olur?

 

Gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlıkları, virüs ve bakteri kaynaklı enfeksiyon hastalıkları vb. çeşitli durumlar çocuklarda ateş görülmesine sebep olabilmektedir. Soğuk algınlığı yaşanmakta ise sadece ateş olmayıp ateşle beraber farklı belirtiler de ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca çeşitli hastalıklar, orta kulak iltihabı, ishal oluşması, idrar yolunda görülen enfeksiyonlar vb. birçok hastalık çocuklarda ateş görülmesine sebep olan durumlar arasında bulunmaktadır. Zatürre, tüberküloz, bağışıklık sistemi hastalıkları, çeşitli kış hastalıkları vb. birçok durum çocuklarda ateş oluşmasına sebep olabilmektedir.

 

Kimi zamanlarda çocuklarda ve hastalık dışında farklı sebeplerle de ortaya çıkabilmektedir. Örneğin, soğuk havalarda bebeğinin ısı dengesini sağlamaya çalışan anneler istemeden çocuklarını aşırı derecede kalın giydirdiklerinde ateşin yükselmesine sebep olabilmektedirler. Belirli dönemlerde bebek ve çocuklara yapılan aşılar da geçici süreliğine ateş görülmesine sebep olmaktadır.

 

Çocuklarda Ateş Düşürme Yöntemleri

 

Hazırladığımız içeriğin ilk kısımlarında değindiğimiz gibi çocuğunuzda görülen ateş aşırı derecede yüksek değilse pek müdahale etmeye gerek yoktur. Eğer isterseniz birkaç parça bezi çeşmede ıslatıp alnına ve koltuk altlarına yerleştirerek soğuk uygulama yapabilirsiniz. Ardından düşmeyip 38,5’u geçerse ilaç uygulamasına geçebilirsiniz. Çocuğunuzun ateşini düşürebilmek için parasetamol, ibufen vb. ateş düşürücü şurupları doktor onayı aldıktan sonra kullanabilirsiniz. Şurup verildikten sonra bebeğinizin daha hızlı serinlemesi için üstünü inceltebilirsiniz ayrıca ılık bir duş aldırmayı da tercih edebilirsiniz. Son olarak önemli bir şeyi belirtmemiz gerekiyor ki ağızdan alınan oral ilaçlar 30 dakikadan önce etki edemezler bu sebeple bilmelisiniz ki çocuğunuza içirdiğiniz şurup ancak 1 saate kadar tam etki gösterecektir.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.