Çocuklarda Ateş Düşürmenin En Etkili Yolları

Çocuklarda Ateş Düşürmenin En Etkili Yolları

Vücudumuza dışarıdan giren mikroplar, bakteriler ve enfeksiyon yapıcı ajanlara yönelik olarak vücudumuz tepki olarak ateş oluşturmakta ve meydana gelen sıcak ortamda mikropların vücut tarafından yok edilmesi kolaylaşmaktadır. Bu nedenle  görülmesi belli bir düzeye ulaşana dek gayet normal şekilde karşımıza çıksa da belirli bir düzeyden sonra çocuklarda yüksek ateş görülmesi onları ciddi bir durum içine girdirmekte ve aileleri de yoğun stres altında bırakmaktadır. Çocuklarda ve yetişkinlerde 38,5 dereceden sonrası artık yüksek ateş olarak ifade edilir. Hastanelerde dahi 38 dereceye deksoğuk uygulama yapılırken 38,5 dereceyi geçmeden ilaç tedavisi yapılmaz.

 

Bebeğiniz doğduktan sonra ilk 3 içerisinde görülen ateşlenmelerde hafif yüksek ateş dahi olsa acile gitmeniz gerekmektedir. 3 aydan daha büyük olan bebek ve çocuklarda ise çocuğun durumuna göre doktora gidilip gidilmeyeceğine karar verilebilir. Demek istediğimiz çocuk ateşi olmasına rağmen halen oyun oynabilecek bir durumdaysa, rahatça yemek yiyebiliyorsa, uyuyabiliyorsa ve solunumu normal bir düzeyde seyretmekte ise herhangi bir tehlikeli durum söz konusu değildir. Böyle bir durumda görülen ateş sadece geçici olup enfeksiyonlara karşı vücudun oluşturduğu normal bir tepkidir.

Çocuğunuzda ateş olduğu vakit, ateşle birlikte solunum sorunu, baş ağrısı, iştahsızlık, huzursuzluk gibi rahatsızlıklar görülüyorsa, ayrıca arada ateş düştüğü durumdan sonra tekrar çıkıyorsa bu durumda çocuğunuzun bir doktora gitmesi gerekebilir.

 

Çocuklarda Ateş Neden Ortaya Çıkar?

 

Gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlıkları, virüs ve bakteri kaynaklı enfeksiyon hastalıkları vb. çeşitli durumlar çocuklarda ateş görülmesine sebep olabilmektedir. Soğuk algınlığı yaşanmakta ise sadece ateş olmayıp ateşle beraber farklı belirtiler de ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca çeşitli hastalıklar, orta kulak iltihabı, ishal oluşması, idrar yolunda görülen enfeksiyonlar vb. birçok hastalık çocuklarda ateş görülmesine sebep olan durumlar arasında bulunmaktadır. Zatürre, tüberküloz, bağışıklık sistemi hastalıkları, çeşitli kış hastalıkları vb. birçok durum çocuklarda ateş oluşmasına sebep olabilmektedir.

 

Kimi dönemlerde çocuklarda ve bebeklerde yüksek ateş rahatsızlık dışında farklı nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir. örnek olarak, soğuk havalarda bebeğinin ısı dengesini sağlamaya çalışan anneler istemeden çocuklarını aşırı derecede kalın giydirdiklerinde ateşin yükselmesine neden olabilmektedirler. Belirli dönemlerde bebek ve çocuklara yapılan aşılar da geçici zaman ateş görülmesine neden olmaktadır.

 

Çocuklarda Ateş Düşürme Yöntemleri

 

Hazırladığımız içeriğin ilk kısımlarında değindiğimiz gibi çocuğunuzda görülen ateş aşırı derecede yüksek değilse pek müdahale etmeye gerek yoktur. Eğer isterseniz birkaç parça bezi çeşmede ıslatıp alnına ve koltuk altlarına yerleştirerek soğuk uygulama yapabilirsiniz. Ardından düşmeyip 38,5’u geçerse ilaç uygulamasına geçebilirsiniz. Çocuğunuzun ateşini düşürebilmek için parasetamol, ibufen vb. ateş düşürücü şurupları doktor onayı aldıktan sonra kullanabilirsiniz. Şurup verildikten sonra bebeğinizin daha hızlı serinlemesi için üstünü inceltebilirsiniz ayrıca ılık bir duş aldırmayı da tercih edebilirsiniz. Son olarak önemli bir şeyi belirtmemiz gerekiyor ki ağızdan alınan oral ilaçlar 30 dakikadan önce etki edemezler bu sebeple bilmelisiniz ki çocuğunuza içirdiğiniz şurup ancak 1 saate kadar tam etki gösterecektir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.