Çocuklarda Alerji Hakkında Bilgiler

Çocuklarda Alerji Hakkında Bilgiler

Hakkında Bilgiler

Bağışıklık sistemimizin alerjen adı verilen maddelere karşı oluşturduğu fiziksel tepkilere alerji ismi verilmektedir. Alerjen maddeler her zaman sağlığa zararlı olan maddeler arasında bulunmasalar da herhangi bir maddeye karşı alerjisi olan kişiler çok kötü bir hale getirebilmektedir. Alerjisi olan kişiler alerjen maddeyi kokladıklarında, yediklerinde ve hatta bazen dokunduklarında dahi vücut alerjen maddeyi zararlı olarak görüp buna tepki oluşturabilmektedir.

Alerjiler sonucunda hastada öksürük, kaşıntı, burun akıntısı vb. birçok farklı tepki meydana gelir. Bu tepkiler alerjenlere karşı vücudun salgıladığı salgı ürünleri sebebiyle meydana gelmektedir. Bazen alerji olan kişilerde durum çok daha ciddi bir duruma gelerek hastada anaflaktik şok görülmesine dahi sebep olabilmektedir. Anaflaktik şok sebebiyle hastada nefes darlığı, kabarma hissi vb. ciddi sorunlar meydana gelebilmektedir. Yetişkin bireyler alerji oldukları zaman kendilerini koruyabildiklerinden ve bağışıklık sistemlerinin güçlü olmasından dolayı bu olayı daha rahat şekilde atlatabilmektedirler fakat aynı durum bebeklerde ve çocuklarda geçerli olmayabilmektedir. İşte bu içeriğimizde yetişkinler yerine özellikle hakkında sizlere ayrıntılı bilgiler vermek istiyoruz.

Çocuklarda Alerjiden Etkilenen Organlar Nelerdir?

Alerjik reaksiyonlar çocuklarda birçok biyolojik sistemi ciddi şekilde etkilemektedir. Örneğin; solunum problemleri, akıntılar, egzema, sindirim sistemi rahatsızlıkları, akciğer hastalıkları ve astım çocuklarda alerji sonucu meydana gelebilmektedir.

Çocuklarda Alerji Oluşmasının Sebepleri?

En sık karşılaşılan alerji türlerine değinmek istiyoruz. Çocuklar polen, çeşitli ilaçlar, küf, toz, böcekler ve hayvan tüylerinden dolayı alerji olabilmektedirler. Bu sebeple özellikle ev hanımları kuş tüyü yastık ve yorgan kullanmamalı ve alerjisi olan çocukların bulunduğu evlerde kedi veya kuş beslenmemelidir. Çünkü hayvan tüyleri bu çocuklarda alerji görülme sıklığını arttırmaktadır.

Çocuklar Ne Zaman Alerji Olur?

Alerjen maddeler vücutta birikip belirli bir düzeye erişmeyinceye kadar herhangi bir etkiye sebep olmamaktadır. Alerjenlerin vücutta birikip alerji eşiğini geçme süresi birkaç günden birkaç haftaya kadar uzayabilmektedir. Hatta bazı alerjiler yıllarca kendini belli etmeyip daha sonra ortaya çıkabilmektedir. Bu durum alerjisi olan kişinin yeterli düzeyde alerjen ile karşılaşmamasından kaynaklanmaktadır. Örnek verecek olursak örneğin polen alerjileri yıllar sonra ortaya çıkan alerjiler arasında bulunmaktadır. Ayrıca evcil hayvan tüy alerjisi ise ancak birkaç ay sonra ortaya çıkabilmektedir.

Çocukları Alerjiden Korumak İçin

Çocuğunuzu alerjiden korumak için öncelikle gününün büyük çoğunluğu geçirdiği evinde çeşitli değişikler yapabilirsiniz. Çocuğunuz için seçeceğiniz yorgan ve nevresimlerin antialerjen özellikli olmsına dikkat etmelisiniz. Alerjisi olan çocukların ve yetişkinleri yorgan kılıfları ve çarşafları haftada bir yıkanmalıdır.

İçinde yüksek miktarda tüy, pamuk, yün vb. bulunan doldurulmuş oyuncakları çocuğunuzdan uzak tutunuz. Bunların yerine plastiik veya doldurulmamış fakat kimyasal içermeyen ve çocuğunuza zarar vermeyecek farklı oyuncaklar tercih edebilirsiniz. Çocuğunuzun oyun odasını ve uyuduğu odayı sık sık hepa filtre özelliği bulunan elektrik süpürgesi yardımıyla temizlemelisiniz. Ayrıca odasında halı kullanmayınız. Halı yerine parke kullanmanız alerji riskini düşürecektir. Yaşadığınız odayı mutlaka sürekli olarak temiz hava dolu şekilde tutmalısınız, örneğin klimanızın filtresini sık sık temizlemeyi düşünebilirsiniz.

Nemli alanlarda çeşitli çocuklar küf alerjisine yakalanabilmektedirler. Bu durumu engellemek için odanın nem dengesi standart bir düzeyde tutulmalıdır. Ayrıca banyo vb. alanlarda kulanıldıktan sonra mutlaka temizlenmeli ve erkenden kuruması sağlanmalıdır.

Eğer çocuğunuzda hayvan tüylerine karşı alerji varsa fakat sizde hayvanlarınızdan uzaklaşmak istemiyorsanız. Bu durumda hayvanınızın temizliğine aşırı derecede özen göstermelisiniz. Onu sık sık yıkamalı, taramalı ve kanepe, yatak gibi alanlara çıkmasını engellemelisiniz.

Son olarak belirtmemiz gerekiyorki çeşitli alerjiler zaman içinde kendiliğinden geçebilir, bazı alerji türleri ise hiç beklemediğiniz bir anda aniden ortaya çıkabilir. Bu sebeple sürekli olarak alerjen maddelere karşı kendinizi ve çocuğunuzu korumalısınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.