Bebeklerde Görme Bozuklukları Nedenleri

Bebeklerde Görme Bozuklukları Nedenleri

Gözün odaklanma yeteneğini tam olarak kazanamaması bozukluklarına neden olur. Çocuğun görme işlevinin denetlenmesi anne ve babanın görevidir. Çocukların görme organının gelişip olgunlaşması 8 yaşına doğru tamamlanır. Yeni doğan bir bebeğin göz yapısı ve merceği yetişkinlere göre çok farklıdır. Mercek ve kornea yetişkinlere göre büyüktür ve biçim olarak daha küreseldir.

Yeni doğan bir bebek gölge ve ışık ayırt etme yeteneğini gebeliğin 7. ayındaki hücrelerin gelişimine bağlı olarak kazanır. Çubuk hücreler ağ tabakanın renkleri değil, ışığı algılamakla görevli hücreleridir. Yaşamın ilk aylarında ağ tabakanın koni hücreleri de olgunlaşır. Koni hücreleri renklerin ayn ayn algılanmasını ve görmenin yetkinleşmesini sağladığından çocuk ilk aylardan başlayarak yakın nesnelerin renklerini ayırt edebilir.

eş güdümlü hareket eder. Bu eş güdümü sağlayamayan göz yapılarında şaşılık görülür. İki göz bebeği birbirinden uzaklaşır. Iraksak göz hareketleri durumunda şaşılık şüphesi ile mutlaka uzman doktora görünmek gerekir. Şaşılık tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılır. Düzeltici merceklerle şaşılık düzeltilebilir. Göz kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersiz çalışmaları ile de düzelebilir. Son günlerde ise lazer ile şaşılık tedavisi yapılmaktadır.

gibi hipermetropluk durumları ortaya çıkabilir. Bu durum 7-8 yaşına kadar devam edebilir. Çocuk uzağı çok iyi görürken yakını göremez. Zamanla azalan hipermetropluk durumu ergenlikle birlikte yok olur.  Bazı çocuklarda görülen doğumsal göz kapağı düşüklüğü (üst göz kapağını kaldıramama) genellikle ailenin başka bireylerinde de bulunan bir bozukluktur. Kas ya da sinir lezyonlarına bağlı olarak ortaya çıkabilir ve cerrahi girişimle tedavi Doğumsal göz tansiyonu özellikle tehlikeli bir hastalıktır.

Peki diyorsanız, doğumdan 1 ay sonra doktorunuza götürmelisiniz.

 

 

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.