Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı? Bebeklerin Ateşi Nasıl Düşer?

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı? Bebeklerin Ateşi Nasıl Düşer?

insan vücudunun enfeksiyonlara karşı meydana getirdiği bir reaksiyondur. Bebeklerde vücut ısısı 36-37,5 arasında normal olarak kabul görür. 37,5 ve üstü bebeklerde yüksek olarak kabul edilir. sağlığı konusunda tehlike meydana getirecek hallere yol açabilir. Aslında bebeklerde ateş tek olarak rahatsızlık değildir. O ateş meydana getirebilecek hastalıkların belirtisidir. Bebeklerin ateşi kaç olmalı, bebeklerin ateşi nasıl düşürülür?

Bebeklerde vücut ısısı gün içinde bazı nedenlere bağlı olarak çıkabilir. Evinizde eczaneden alınmış kolay ölçüm gerçekleştiren bir ateş ölçer olması lazım. Ancak hareket, oyun oynamak, yorulmak gibi haller bunlardan birkaçıdır. Bu olay karşısında aileler bebeklerinin ya da çocuklarının ateşlendiğini kanısına varır ancak bu haller ateş ile karıştırılmaması gerekir. Tam emin olmak adına bebeğin ateşi belli zaman diliminde birkaç defa ölçülmelidir. Ateşin düşmemesi halinde bir hastalık başlangıcı olabileceği belirtilerek zaman kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir.  Yüksek ateş özellikle 1-5 yaş arası çocuklarda sürekli ortaya çıkan bir olaydır. 1 yaşından küçük çocuklarda daha sağlıklı sonuç elde etmek adına ateş ölçümünün kalçadan yapılır. 38 derece ve üstü bebeğin ateşinin çıktığını ortaya koyar. Koltukaltı ölçümü vücudun gerçek ısısının 0,6 derece azaldığını gösterir. Bundan ötürü koltukaltı cıvalı termometre ile gerçekleştirilen ateş ölçümünde 37,5 derece yüksek ateş anlamı taşır.

Bebeklerin ateşi nasıl düşürülür?

Yüksek ateşle beraber titreme de bulunuyorsa bebeğin üstü örtülmesi gerekir. Üstünü örtmek havale geçirmeye yol açabilir.

Eskilerden kalma bir alışkanlık gibi görünen bebekte ve çocukta ortaya çıkan ateş durumunda sirke ya da alkol ile ateş düşürmeye çalışılmamalıdır. Alkol ya da sirkeyi solumak ciddi neticeler doğuracak hastalıklara sebep olur.

Ilık su ile gerçekleştirilen banyoda ateş düşürmeye yardımcı etmen olarak görülür.

Soğuk su ile yıkayarak ateş düşürmeye çalışmak çok yanlış bir uygulamadır. Eklem yerlerine ılık suya batırılmış bez ya da havlu koymak ateşi düşürmede etkili yöntemdir.

Vücutta ateşle beraber terleme sonucu su kaybı olacağı için bol bol su içirmek gerekir.

Ateş düşürücü olarak bebek ya da çocuğunuzun yaşına uygun ateş düşürücü şurup kullanılması gerekir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.