Çekiç Parmak Hastalığı Nedir?

Çekiç Parmak Hastalığı Nedir?

Hastalığı Nedir?

Çekiç parmak hastalığı el ve ayaklarda meydana gelerek yoğun ağrılara sebep olabilen bir hastalıktır. Çeşitli basit önlemlerle kontrol altına alınabildiği gibi küçük cerrahi müdahalelerle de kalıcı olarak tedavisi sağlanabilmektedir. El parmaklarında fazla görülmeyen bu rahatsızlık genellikle ayak parmaklarında görülmektedir. Kas gevşekliği, dar ayakkabı giyilmesi veya herhangi bir parmağın diğer parmaklardan uzun olması durumunda parmak eklemleri zamanla bükülerek çekiç parmak şekline dönüşmeye başlar. Kimi zamanlarda ise vücut yapısındaki farklılıklardan dolayı da doğuştan çekiç parmak rahatsızlığı görülebilmektedir. Çekiç parmak hastalığı el ve ayaklarda farklı sebeplerle ve farklı şekillerde gözlenebilmektedir.

;

Parmak uçlarının aşırı derecede hasar görmesi sonucu elde çekiç parmak görülebilmektedir. Genel olarak aşırı hareket ve sakatlanma riskinden dolayı genç vücutlarda ve sporcularda sıklıkla rastlanan bir durumdur. Bir parmağın uç kısmında bükülme oluşması ve düzelmemesi şeklinde kendini gösteren elde çekiç parmak rahatsızlığı tedavi edilmediği sürece biçim ve işlev bozukluklarına sebep olabilmektedir.

Ayakta Çekiç Parmak;

Genel olarak ayak baş parmağında veya bitişiğindeki parmakta görülen bu rahatsızlık bir parmağın pençe şekline dönüşmesi şeklinde görülmektedir. Bayanlarda küçük ayakkabı kullanımı ayaklarda çekiç parmak görülmesinin en büyük sebebidir.

Çekiç Parmak Belirtileri

Parmaklardan biri bükülmeye başladıktan sonra üst kısmı çekiç görünümü almaya başlar ve üst kısım sürekli ayakkabıya sürtüldüğü için nasırlaşmalara ve ağrılara sebep olur. Bir süre sonra parmak giderek daha da eğrileşmeye başlar üstelik ağrılarda sizleri ciddi şekilde rahatsız edecek bir düzeye erişir.

Çekiç Parmak Tedavisi

Küçük bir cerrahi işlem neticesinde tamamen ortadan kalkan bu sornun ağrılarından geçici süreliğine de olsa kurtulmak için parmağınızın üzerine pamuk yerleştirmenizi tavsiye ederiz. Cerrahi tedavi için bükülmenin yaşandığı bölge kesilerek oraya bir tel monte edilmektedir. Ardından 4-6 hafta içinde parmak tamamen düzelerek normal bir görünüme kavuşabilmektedir. Bu cerrahi işlem sırasında hastanede yatmanıza gerek görülmemektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.