Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek taşlarından kurtulmak için uygulanan 4 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlere sırasıyla değinmek istiyoruz;

Medikal Tedavi Yöntemi;

Boyu 5mm’yi geçmeyen böbrek taşları bu yöntemle tedavi edilebilmektedir. Tedavi bol miktarda su içilmesi, çeşitli ilaçların kullanımı ve ağrı kesicilerin yardımıyla yapılmaktadır. Boyu 5mm’yi geçen böbrek taşlarını düşürmek için farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Şok Dalgalarıyla Kırma Yöntemi (ESML)

Günümüzde böbrek taşı tedavisinde en sık kullanılan yöntem ESML yöntemidir. Bu yöntemde kısaca vücut dışından verilen şok dalgaları yardımıyla böbrek taşları parçalanmakta ve parçalanıp kum haline gelen taşlar idrar yoluyla dışarı atılmaktadır. Tedavi sırasında yaşanan sancıyı hafifletmek için sakinleştirici veya lokal anestezi verilebilmektedir. Bu tedavinin çeşitli yan etkileri görülebilmektedir bunlar;

1-) Kırılan taşların idrar yoluyla dışarı atılması bazen birkaç hafta sürebilmektedir.
2-) Uzun süren tedavi sırasında idrar yolunda ağrı ve iltihaplanma meydana gelebilir.
3-) Üreter kanalında kum birikmesi böbrek taşının geç dökülmesine sebep olabilir, bu durumda ekstra farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Perkütan Nefrolitotripsi (PNL)

Bu yöntem ESML yönteminin işe yaramadığı boyu 2cm’den daha büyük olan böbrek taşlarına uygulanmaktadır. Bu yöntemde hastaya genel anestezi uygulanarak bel bölgesinde 1 cm’lik kesikler oluşturulur. Ardından bu kesiklerden böbrekteki taşlara ulaşılır ve taşların dışarı çıkarılması sağlanır. Bu ameliyat endokamera yöntemiyle yapılır ve vücut içindeki taşlar lazer taş kırıcı, ultrasonik ve pnömatik yardımıyla kırılır. Ameliyattan sonra 5 güne kadar böbrekten idrarın atılabilmesi için böbreğe bir tüp yerleştirilir.

Üretoroskopi

ESML yöntemiyle kırılamayan bazı taşlar üreter kanalından dışarı atılamazsa üretoroskopi yöntemine baş vurulur. Bu yöntem alt ve orta üretrada bulunan taşların tedavisinde kullanılmaktadır. Basit bir tedavi yöntemi olup üretoroskopi yöntemiyle tedavi olan hasta aynı gün içinde veya bir sonraki gün taburcu olma imkanına kavuşabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Merve dedi ki:

    herhalde en temiz yöntem bol bol su içmek. Allah kimsenin başına vermesin çok büyük bir ağrısı var.

  2. applemer dedi ki:

    Şok dalgalarıyla kırma yöntemini ben kesinlikle tavsiye etmiyorum,keşke farklı bir yöntem çıkarsalar çünkü Annem de bu sorun çıkmıstı ve şok dalgalarıyla kırma yontemini mecburen denemiştik,taşlar düşmüştü ancak aradan geçen zaman sırasında annemde rahatsızlıklar başladı doktora götürdüğümüzde,taş kırma sırasında böbrek zarar görmüş dendi…. lafın kısası ya bu yontemi denemeyin yada bol bol su için

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.