Bel Tutulması

Bel Tutulması

İnsanlar gün boyunca gerçekleştirdiği birçok aktivite sonucunda çeşitli sakatlıklar atlatır. Bunlardan birisi olan ile ilgili faktörleri ve tedavi yöntemlerini ele alacağımız faydalı bir yazıyla daha sizlerin karşısındayız.
Bazen ummadığınız bir hastalığın belirtisi olabilen , bazen ise yalnızca hızlı ve ani hareket etmekten, ağır yük taşımaktan kaynaklanabilmektedir. Ancak hemen önlem alınmaması cerrahi operasyonlara maruz kalmanıza neden olabilir. Ayağa kalkarken bile zorlanacağınız şiddette bel için nedenlerine göre birtakım tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu nedenle öncelikle bel yaşayacağınız hastalıklarla ilgili siz değerli okurlarımızı bilgilendirmek istiyoruz.

Bel Tutulmasına Sebep Olan Hastalıklar Nelerdir?

Bel tutulmasının temel nedenleri omurgalarda birtakım hastalıklardır. Bunlardan en önemlisi ise bel fıtığıdır. Bel fıtığı, bel tutulması denildiği zaman akla ilk olarak gelecek olan ihtimaldir. Çünkü bel tutulması şikayetiyle doktora başvuran kişilerde genellikle bel tutulması hastalığı cereyan etmektedir. Bel tutulması yaşayan bir kişi yaşlıysa, herhangi bir nedenden dolayı bel bölgesinden sakatlanmışsa veya yukarıda belirttiğimiz gibi iş vs. nedenlerden dolayı sürekli zorlanacak hareketde bulunmuşsa, zamanla disklerde kopuklar meydana gelmesi sinirlere zarar verir. Böylece oluşacak fıtıklar bel tutulmalarına neden olur. Ayrıca omurgalara hasar veren diğer durumlar arasında bacak ve kalça bölgesinde siyatik sinirlerde ağrı meydana gelmesi ya da kanalları daraltan kireçlemelerdir.
Bu hastalıkların dışında tüm bir gününüzü tamamlarken farkında olmadığınız bazı hatalı davranışları sergiliyor olabilirsiniz. Aksesuar amaçlı ağır çantaları omuzlarda taşımak, uzun süreli oturmak, uzun yolculuklar yapmak, araç kullanmak, topukları yüksek ayakkabılarla gezmek de bel tutulması şikayetlerini meydana getirir.

Bel Tutulması Nasıl Tedavi Edilir?

İlk olarak bir doktora giderek hastalığınızın olup olmadığını teşhis ettirebilirsiniz. Fıtık gibi durumlarda son çare olarak ameliyat görünmesine rağmen, daha basit durumlar için ise biraz dinlenmek, sürekli oturma pozisyonu değiştirmek, karın kaslarını güçlendirmek için mekik çekmek, esnetmek, gerdirmek gibi egzersizlerle bel tutulmasını evde tedavi edebilirsiniz. Eğer bel tutulması şikayetlerinize neden olan asabiyet durumları varsa, stres yaptığınız tüm durumları da bir kenara bırakmalısınız. Çünkü harap olan sinirler aniden gelen bel tutulmasını tetikler.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.