Bebeklerde Geniz Akıntısı

Bebeklerde Geniz Akıntısı

çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Burundan boğaz kısmına doğru farklı kıvam ve yoğunlukta mukus akması ve burun boğaz arasındaki bölgede birikmesidir. Burnun iç kısımlarında yüz kafatasanın kemik kısımlarına doğru genişleyen sinüs isimli boşluklar bulunmaktadır. Sinüsler burunla beraber mukus üretiminde görev almaktadırlar. Geniz akıntısına sebep olan aşırı mukus üretimi hava kirliliği, alerjenler ve virüsler sebebiyle meydana gelmektedir. Mukuslar havanın nemlenmesini, solunan havanın temizlenmesini ve vücudun hava yoluyla bulaşan hastalıklara karşı korunmasını sağlamaktadır. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan bebeklerde ve geniz akıntısını gidermek için yapılması gerekenlere değinelim.

1. Bebeklerinizin beslenmesine dikkat etmelisiniz. Yedikleri yiyeceklerde aldıkları vitaminler yeterli düzeyde olmalı.
2. Çocuklarınızın ellerini sıkça yıkamalı eğer alerjileri varsa geniz akıntısı yaşadıkları dönemde alerjik reaksiyon geçirmemeleri için aşırı dikkatli olmalısınız.
3. Bebeklerin uyku düzenlerine aşırı derecede dikkat edilmelidir.
4. Çocuklar kalabalık ortamlardan ve sigara içilen alanlardan uzak durmalıdır. Olabildiğince temiz havalı alanlarda bulunmalıdırlar. Odaları ise düzenli olarak havalandırılmalıdır.

1. Ağız kokusu, ateş, iştahsızlık
2. Horlama, nefes almada zorluk yaşama
3. Boğazda yanma ve ağrı yaşanması
4. Kulaklarda ağrı
5. Öksürük ve yutkunma zorluğu

bebeklerde geniz akıntısı olarak ön plana çıkmaktadır. Geniz akıntısı sırasında yukarıdaki belirtilerden biri veya birkaçı ortaya çıkabilir. Bu durumda belirtiler ortaya çıkar çıkmaz hastaneye gitmelisiniz. Çocuklarda ve bebeklerde geniz akıntısına sebep olan çok çeşitli hastalıklar bulunmaktadır. Bu sebeple geniz akıntısına sebep olan hastalık doktor tarafından tespit edilip en uygun ilaç tedavisine başlanacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.