Ayak Terlemesi Nasıl Önlenir?

Ayak Terlemesi Nasıl Önlenir?

Gün içinde epey koşuşturmaca sonunda yorgunluğu bir tarafa bırakırsak canımızı en çok sıkan durum zaman zaman olabiliyor. Üstelik bu terleme yanında ayağın kokması faktörünü de getiriyor. Basit olarak gördüğümüz bu tarz terlemeler bir hastalık olabilir, ciddi bir probleme yol açabilir.

Ayak terlemesi tedavisinde birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Geçici ve kalıcı olmak üzere ikiye ayrılırlar. Onlara biraz göz atalım.

Ayak Terlemesini Geçici Olarak Önleyecek Tedaviler

  • Sirke ve Ağaç Kabuğu Tedavisi: Genişçe bir kap içerisine daha önceden kurutulmuş olan yeşil ceviz kabuğu ve söğüt yaprağını suyla karıştırıp kaynatılır. Karışım kaynadıktan sonra içine sirke ilave edilerek karışımın ılıması beklenir. Ardından ayaklar bu karışımla yıkanır.
  • Adaçayı Tedavisi: Bir avuç adaçayı geniş bir tencere içerisine koyulan suyla beraberce kaynatılır. Bu karışımın da ılıması beklenir. Karışım ılıdıktan sonra ayaklarınızı bu karışımla yıkayabilirsiniz.
  • Meşe Kabuğu Tedavisi: Öncelikle bir avuç meşe kabuğu 4 bardak suyun içine konulur ve 20 dakika boyunca kaynatılır. Karışım ılıdıktan sonra ayaklar 15 dakika boyunca bu karışımın içerisinde bekletilir.
  • İyontoforez Tedavisi: Bu tedavide ayağa elektrik akımları verilerek ter bezlerinin çalışmasını bir nebze olsun durdurmak bir süreliğine ara vermesini sağlamak amaçlanır. Kısa sürede etkisi geçer ve ayrıca ciltte yanmalara sebep olabilecek derecede pek tavsiye etmediğimiz tedavi yöntemidir.
  • Prof Dr. Mehmet Öz’ün Tavsiyesi: Temiz bir leğenin içine ayak bileklerinize gelecek kadar ısıtılmış, sıcak su doldurun. Suyun içine 4 tane poşet çay atıp hem rengini vermesini hem de suyun ılımasını bekleyin. Su ılıdıktan sonra suyun içine ayaklarınızı sokabilirsiniz. Bu karışım ayaktaki bakterilerin ölmesini ve kötü koku gözeneklerini küçültecek terlemenizi önleyecektir.

Kalıcı Tedavi Yolları

Lomber Sempatektomi Ameliyatı: Ayak terlemesini etkileyen ve arttıran sinirlerin bulunduğu karın bölgesine klips yerleştirilir. Yüzde 90 ihtimalle başarılı sonuçlanan bu ameliyat sonrası vücudunuzda ameliyat izleri kalması muhtemeldir.
Lomber Sempatik Blokaj Tedavisi: Ultrason veyahut tomografi ile birlikte sinirlere ilaç uygulaması yapılır. Başarı oranı pek yüksek değildir. Yinede detaylı bilgi için doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.