Ayak Tabanı Yanması

Ayak Tabanı Yanması

Hayatın farklı dönemlerinde çeşitli sebeplerle ayak tabanı yanması meydana gelebilmektedir. Genel olarak B12 vitamini eksikliği olduğu zaman, menopoz döneminde, şeker hastalığında, romatolojik hastalıklarda vb. birçok farklı durumda ayak tabanı yanması görülmektedir. şeker hastalığına bağlı olarak meydana geldiğinde bazen sinirlerin zarar görmesine sebep olarak tedavisi kalıcı rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bu sebeple ayak tabanı yanması başladıktan sonra kısa süre içinde tedavisinin yapılması gereken bir hastalıktır. Ayak tabanında görülen ağrı ve yanmalar genelde otuzlu yaşlardan sonra meydana gelmektedir. Özellikle menopoz döneminde bayanlarda çok büyük oranda meydana gelmektedir. Yaşanan yanmalar yaşam kalitesini ciddi düzeyde düşürmekte ve insanlarda stres, uyku problemleri, ayakta fazla duramama vb. rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Menopoz dönemi dışında bayanlar gebelik dönemlerinde de ayak altı yanması problemi ile karşı karşıya kalabilmektedirler.

Ayak Tabanı Yanması Neden Nasıl Olur?

Ayak tabanı yanması kısaca ayak altındaki sinirlerin zarar görmesi sonucu meydana gelmektedir. Tiroit hastalıkları, diyabet, romatizma hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, çeşitli ilaçlar ve B12 vitamini yetersizliği gibi durumlar ayak sinirlerinde tahribata sebep olarak ayak tabanı yanması oluşmasına sebep olmaktadır. Ayak sinirlerinin zarar görüp görmediği kan testleri yapılarak tespit edilmektedir.

Ayak Tabanı Yanması Teşhisi Nasıl Konur?

Ayak tabanında görülen yanmanın sebebinin tespit edilebilmesi için ilk olarak hastalığın asıl kaynağının tespit edilmesi gerekmektedir. Bunun için kan testleri, EMG, MR ve ayak grafisi yapılmaktadır. Ardından hastalığın asıl altta yatan sebebi tespit edildikten sonra tedavi sürecine geçilmektedir. Ayak altı yanması için nöroloji uzmanına gidilmesi gerekmektedir.

Ayak Tabanı Yanması Nasıl Geçer?

Ayak altında yanmaya sebep olan durum tespit edildikten sonra ayak tabanı yanması tedavisi sürecine geçilmektedir. Yanmaya sebep olan herhangi bir hastalık bulunuyorsa bu hastalığa uygun şekilde tedavi süreci devreye girdikten sonra eş zamanlı olarak hastalara vitamin takviyesi yapılmaktadır. Hastaların uygun ayakkabı seçimi yapmaları sağlanır. Ağrıların dindirilmesi için tedavi süresinde çeşitli ağrı kesici ilaçlar kullanılmaktadır. Bu sorun nasıl geçer diye düşünen kişilerin kısa süreli rahatlama sağlama amacıyla ayaklarını sürekli yıkamaları (ayağı nemli tutmak yanmayı azaltacaktır.) ve pamuklu çorap giymeleri uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.