Ayak Tabanı Uyuşması

Ayak Tabanı Uyuşması

herkesin başına gelebilecek ve herkesin yaşayabileceği bir rahatsızlık türüdür. Özellikle sürekli ayakta durmak zorunda olan kişilerde veya uzun süre ayakta duran gezen kişilerde daha sık rastlanabilmektedir. tek ayakta veya ikisinde de görülebilir. Ayakta hissedilen hissizlik durumudur. Bunun yanı sıra ayakta karıncalanma, iğne batması veya yanma gibi hisler de olabilir. basit bir durum olmayabilir. Genellikle bunun basit bir tedavisi ve açıklaması mevcuttur ancak ayak tabanı uyuşması farklı hastalıkları da işaret edebilir ve farklı hastalıkların etkisi olarak ortaya çıkabilir. Her ayağınız uyuştuğunda endişelenmenize gerek yoktur çünkü yorgunluk veya sürekli ayakta durmak da buna sebep olan etkenlerdendir. Ancak bu uyuşma sürekli ve belli aralıklarla devam ediyorsa ve tekrarlayan bir hal aldıysa mutlaka doktora gitmeniz gerekir.

Ayaklardaki uyuşmanın en belirgin ve en fazla görülen nedeni sinir hasarlanması yani ‘Periferal Nöropati’dir. Bu hastalık kan dolaşımında bir sorun olması veya ayak tabanında bulunan sinirlerde bir tür hasar olması nedeniyle ortaya çıkabilir. Ayaklarda uzun süreli uyuşukluklara yol açabilir bu da günlük hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Uzun süreli ayak tabanı uyuşmalarında ve sürekli tekrar eden uyuşma durumlarında mutlaka bir doktora gözükmelisiniz. Bunun için nöroloji veya iç hastalıkları uzmanına görünebilirsiniz.

Ayak tabanı Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

Ayak tabanı uyuşması durumunun birçok sebebi olabilir. Bunlardan bazılarını şu başlıklar altında inceleyebiliriz:

  1. Sinir Sıkışması: Sinirlerin iletişimini engelleyen bir duruş şekli yada hastalık uyuşmaya sebep olabilir.
  2. Oksijen ve Besin Azlığı: Ayak tabanındaki sinirler yeterince oksijen almıyor veya beslenmiyorsa uyuşma hissedilebilir.
  3. Sinir Hasarları: Sinirlerin hasara uğraması da uyuşukluğa sebep olan nedenlerden birsidir.
  4. Beyinde Yaşanan Sorunlar: Beyinle alakalı bazı hastalıklar sebebiyle de ayak tabanında uyuşma yaşanabilir. Bunlar; ms, hipotiroid, anksiyete ve migren gibi rahatsızlıklar sebebiyle olabilir.

Ayak tabanında meydana gelen uyuşmalar bu nedenlerden dolayı görülebilmekte ancak farklı sebeplerden dolayı da uyuşma gerçekleşebilmektedir. Eğer ayak tabanındaki uyuşma sürekli ve tekrarlayan bir şekilde devam ediyor ve geçmiyorsa vakit kaybetmeden mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.