Ayak Tabanı Şişmesi

Ayak Tabanı Şişmesi

Bilimsel açıdan vücutta su birikmesine bağlı olarak oluşan şişlikler ödem olarak adlandırılmaktadır. Ayaklarda oluşan şişliklerde vücudun su toplaması nedeniyle ortaya çıkar. Ayak tabanı şişmesi de su toplanmasına bağlı olarak taban kısmının olduğundan daha büyük görünmesine neden olabilir. Bazı ayak tabanı şişliği belirtileri içerisinde taban kısmında yanma, kaşınma, ağrı gibi durumlar görülürken bazılarında ise bu durum görülmeyebilir. Ayak tabanı şişliği tehlikeli olabileceği gibi kimi zaman herhangi bir tehlikeli durumda meydana gelmeyebilir.

Ayak Tabanı Neden Şişer?

Ayak tabanı şişmesi tek ayakta ve iki ayakta olmasına bağlı olarak çeşitli nedenlerden dolayı şişer. Ayak tabanı şişliğinin belirtileri tespit edilirken küçük testler uygulanmaktadır. Diz altı kemiğinin üzerine parmakla bastırıldığında eğer çukurluk oluşuyorsa bu ödem yani su toplaması nedeniyledir. Eğer bu şekilde bir çukur yoksa doktora başvurulması gerekir. Ayak tabanı şişlikleri iki ayaktada mevcutsa bu durum kalp yetmezliği ya da damar tıkanıklığı gibi durumlardan dolayı görülebilir.

Ödeme Bağlı Şişmeler Neden Olur?

Ayak tabanı şişmesi eğer tek bir ayakta şişme meydana gelmişse uzun süre ayakta kalma, ayakta oluşan zedelenmeler, gebelik, burkma, incitme gibi nedenlerden dolayı olabilir. Şişmenin büyüklüğüne ve iki ayakta olması gibi nedenlerden dolayı daha büyük hastalıklar meydana gelebilir.

Ayak Tabanı Şişmesi Nasıl Geçer?

Ayak tabanı şişmesi uzun sürede ayakta durmaya ya da uzun süre oturmaya bağlı olarak meydana gelebilir. Bu nedenle oturarak iş yapmak zorunda olanların ayaklarını hareket ettirmesi ayakta durmak zorunda olanlarında oturarak dinlenmesi gerekir. Spor yapmak da ayakların şişmesini önleyecektir. Ayakkabı seçimlerine de bağlı olarak doğru ayakkabı seçmek ayak tabanı şişmesini engelleyecektir.

Tuzlu gıdaların çok tüketilmesi de ayak tabanı şişmesine neden olacağı için tuz azaltılmalıdır. Ayrıca dinlenirken ve ya yatarken ayakların yukarı kaldırılması da ayak tabanı şişliği azaltıcı önlemlerdir. Ayakların ılık suda bekletilmesi de rahatlatıcı etki yapacaktır. Ayak tabanlarına buz masajı yapmak ve ayak egzersizleri de yapmak sizin için daha rahatlatıcı bir etki yapacaktır. Ayak tabanı şişmesi nasıl geçer sorusu için doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. 95Tristan dedi ki:

    Ayak tabanı şişmesi ile çok güzel bilgiler verilmiş teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.