Ayak Tabanı Kaşıntısı

Ayak Tabanı Kaşıntısı

kaşıntısı, gün içerisinde uzun süre ayakta duran kişilerin daha çok yaşadığı bir sıkıntıdır. Ancak diğer kaşıntılar gibi farklı sebeplerden ortaya çıkması mümkündür. Bu yüzden öncelikle rahatsızlığın sebebinin tespit edilmesi doğru olacaktır. Bu sayede hem kaşıntının giderilmesi daha kolay olacak hem de tekrarlaması önlenebilecektir. Sebeplerin başında ayaklarımızın gün içinde terlemesi, kapalı ayakkabıda havasız ve nemli kalması gelmektedir. Bu duruma maruz kalan ayaklarda, mantar ve egzama gibi cilt hastalıklarına da sıklıkla rastlanmakta ve bu hastalıklarda kaşıntıya sebep olmaktadır.

Ayak Tabanı Kaşıntısı ve Nedenleri

– Cilt mantarı veya egzama oluşması.

– Sentetik, kimyasal ve yün gibi alerji yapabilecek maddelere maruz kalmak.

– Sistematik olan bazı rahatsızlıklar.

– Besin alerjisi.

– Terleme ile oluşabilen tahrişler.

– Ayakların kuru bir deriye sahip olması.

– Psikolojik sebepli kaşıntılar.

– Sinek veya böcek ısırıkları sebebi ile oluşan kaşıntılar.

Ayak Tabanı Kaşıntısı Tedavi Yöntemleri

            Ayak tabanı kaşıntısı tedavisine yönelik, yapılması gerekli ilk işlem kaşıntının sebebinin tespiti olmalıdır. Bu sebeple cilt muayenesi ve çeşitli testlerin yapılması gerekli olacaktır. Kaşıntının sebebi bulunduktan sonraki adım ise, tedavi ve kaşıntı oluşmasını önlemeye yönelik olacaktır. Eğer ayağınızda mantar, egzama ya da alerjiye ait bir bulgu yoksa kaşıntının sebebi terlemeye bağlı olabilir. Bu durum göz önünde bulundurularak, ayaklarınızın kuru olmasında ve temizliğinde, ayakkabı ve çorap seçiminizde daha dikkatli olmanız sayesinde, problemin giderilmesi mümkündür. Eğer cildiniz normalden kuru ise, buda ayak tabanı kaşıntısı sebeplerinden biri olabilmektedir. Düzenli olarak, ayaklarınızı nemlendirmek için ürün kullanmalı ve kuru kalmasını engellemelisiniz. Bu sayede sorunun zaman içinde ortadan kalktığını görebilirsiniz. Bu amaç için kullanılan ürünlerin, yüksek nemlendirme özelliği olması daha iyi sonuçlar verecektir.

Ayak Tabanı Kaşıntısı Nasıl Önlenir?

– Duş yaparken, çok sıcak su kullanımından kaçınılmalıdır.

– Ayaklar her gün yıkamalı ve iyice kurulanmalıdır.

– Ayakkabı seçiminde, hava almayı sağlayan modeller tercih edilmelidir.

– Sentetik olmayan pamuklu çoraplar kullanılmalıdır.

– Ayaklara düzenli olarak nemlendirici krem kullanarak, kuruması önlenmelidir.

– Terleme yüzünden ayak tabanı kaşıntısı yaşanıyorsa, kaşıma esnasında daha çok tahriş etmemek için dikkatli olunmalı ve sert cisimler kullanılmamalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.