Ayak Tabanı Hastalıkları

Ayak Tabanı Hastalıkları

Ayaklar şüphesiz vücut için en önemli organlardan biridir. Ayaklarda oluşan bir rahatsızlık sizin günlük hayattan kopmanıza ve yürüyememenize neden olacaktır. hastalıkları herkeste görülebilecek hastalıklardır. Bu nedenle herhangi bir belirti görüldüğünde veya rahatsızlık duyulduğunda hemen bir doktora başvurmanız gereklidir.

Vücudun tüm yükünü taşıyan ayaklar ön ayak, orta ayak ve topuk bölümlerinden oluşan bir organımızdır. Ayakların sağlığı sadece ayakları yani kendisini etkilemez. Ayaklar vücut yükünü eşit şekilde ve derecede dağıtarak vücudun ayakta durmasını ve dengede kalmasını sağlamaktadır. Bu nenle ayakta meydana gelebilecek hastalık veya rahatsızlıklarda hemen önlem alınmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Ayak Hastalıkları Nelerdir?

Ayakta bölümlere göre hastalıklar meydana gelebilir. Bu hastalıkları bölümler şeklinde inceleyebiliriz. Ayakların ön bölümünde meydana gelen hastalıklardan biri Metatarsalji’dir. Bu hastalıkta ayağın ön kısmında plantar yüzeyinde metatars olarak adlandırılan kemiklerde meydana gelen ağrılardan oluşan bir hastalık türüdür. Ayak ön kısmında görülen bir diğer hastalık ise başparmak ve küçük parmakların deformiteleri olarak adlandırılmaktadır. Ayaklarda küçük parmaklarda ve başparmaklarda dışa doğru bükülmeyle meydana gelen deformasyonlardan kaynaklanan rahatsızlıklardır. Bu deformasyon yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlarda daha sık meydana gelmekte ve daha çok rastlanmaktadır. Bu nedenle bayanların sivri burun ayakkabılardan ve yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durması gerekmektedir.

Ayağın orta bölümünde meydana gelen hastalıklardan biri ise medikal ark zorlanmasıdır. Bu rahatsızlık ayakların sonradan bir etki veya nedenle veya doğuştan eğelen bir şekilde ayağın normal olan yüksekliğini kaybetmesi durumudur. Lisfrank eklem instabilitesi’nde ise ayaktaki tarak kemiği ve orta bölüme yakın olan bölgede korunan eklemin zarar gördüğü bir rahatsızlık türüdür. Bir diğer rahatsızlık ise posterior tibial tendon yetersizliği olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalık da ayak eğimini yukarı doğru kaldırmakla görevli olan tendonların bunu yapmaması durumudur. Bu rahatsızlığa 50 yaş ve üzeri kişiler daha çok yatkındırlar.

Ayak arka bölümü yani topuk hastalıklarında ise plantar fasit, ağrılı topuk yağ dokusu, subkalkaneal topuk ağrı sendromu, topuk diken, yüzeysel aşil bursiti ve aşil tendiniti gibi birçok rahatsızlığa rastlanabilmektedir.

En ufak bir rahatsızlıkta veya belirtide acil olarak bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Zaman kaybetmeniz tedaviyi daha da zorlaştırabilmekte ve gecikmesine sebep olabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.