Ayak Şişmesinin Nedenleri

Ayak Şişmesinin Nedenleri

Ayağın dış yüzeyinde bakıldığında görülecek şekilde meydana gelen büyümelere denilebilir. Bazen yalnızca topuk civarında kalan bu şişmeler, kimi zaman ise bileklerin üzerine çıkabilir. Bunu küçük yaştaki bir çocuk dahi kolayca ayırt edebilmektedir. Rahatsızlığı yaşayan kişi ise hareketlerinin kısıtlandığından şikayetçi olacaktır. Ancak asıl önemli olan  ve tedavisinin gecikmeden yapılmasıdır. İlaçlı veya bitkisel tedavi yöntemiyle ayak şişmesi sorununuza çözüm bulunabilir. Gelin öncelikle hep beraber bu şişmeye neden olabilecek faktörlere bakalım. Sonrasında ise profesyonel bir yardım aldıktan sonra izleyebileceğiniz tedavi yöntemleriyle devam edeceğiz.

Çoğu zaman ciddi bir rahatsızlığı işaret etmeyen ayak şişmeleri fiziksel olarak veya birçok rahatsızlığın sonucunda gelişebilir. Bazen çok uzun süre üzerinde durduğumuzda veya uzunca bir yolu yürüyerek aldığımızda gördüğümüz ayak şişmesinin fiziksel nedenleri arasında çarpmak sonucunda da oluşan yada burkmayla beraber, kırılması veya çıkması olarak nitelendirilen yaralanmalar vardır. Böyle durumlar tek başına şişlik olarak değil, aynı zamanda renk değişimleriyle de birlikte gözlemlenir. Diğer nedenleri ise en başta söylediğimiz gibi başka bir hastalığın yan etkisi yada hormonsal bazı değişmeler ayak şişmesinin nedenleri olabilir.  Örneğin bayanların en heyecanlı dönemlerinden biri olan çok sık karşılaşılan bir durumdur.

Ayak Şişmesine Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Aniden veya uzun süre içerisinde şikayetçi olduğunuz ayak şişmesinin hemen geçmemesi halinde bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz. Genellikle sakatlanmalarda aniden gelişirken, diğer durumlarda yavaş ilerleyen şişme seyrinin uzman bir hekim tarafından takip edilmesi gerekmektedir. Ayrıca başta belirttiğimiz gibi arasında çeşitli ilaçlar ve yan etkileri vardır. Bunlardan bazıları kalp, şeker, antidepresan veya hormon ilaçları olarak bilinmektedir. Eğer bu ilaçları kullanıyorsanız zaten kalp, aşırı kilo, böbrek, gut, karaciğer, enfeksiyon hastalıkları ve lenf tıkanması, kan damarlarında görülen tıkanmalar gibi hastalıklardan bazılarını yaşıyorsunuz demektir. İşte siz farkında olmasanız da, aslında bu tür rahatsızlıklar ayak şişmesinin nedenleri arasındadır.
Ayak şişmesiyle birlikte kızarıklık, kaşıntı gibi durumlar varsa bunlar da önemli bir problemden kaynaklanıyor olabilir. Bunları da mutlaka tedavi esnasında bildirmelisiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.