Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Günlük yaşantımızda hepimiz bazen ayak kokusuna maruz kalabilmekteyiz. Özellikle sıcak havalarda önemli bir sorun haline gelebilmektedir. Peki, ve bunları inceleyelim.

Öncelikle ayak kokusu oluşmasının en temel sebebi ayakların terlemesidir. Ayaklarımız nefes almadığı ve kapalı bir ortamda yani ayakkabı içerisinde kaldığı daha fazla terleyebilir ve bu da daha fazla kokuya sebep olabilir.

Ayaklarımızda yaklaşık 250.000’e yakın ter bezi bulunmaktadır. Bu ter bezleri de günde yaklaşık yarım litre ter üretmektedir. Bu nedenle terleme ve ayaktaki bakteriler yüzünden kötü bir koku oluşmaktadır. Özellikle kapalı ve karanlık ortamlarda ayaktaki bakteriler daha hızlı çoğalmaktadır. Çorapsız bir şekilde ayakkabı giyen kişilerin ayaklarındaki bakterilerin üreme hızı artabilir ve bu da daha fazla kokuya sebep olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca çorapsız ayakkabı giyilmemelidir. Aşırı terleyen insanların ayakları da diğer insanlara oranla daha fazla kokabilir.

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Yaz aylarında en çok yaşadığımız sorunlardan biri olan ayak kokusunu önleyebilmek için öncelikle ayaklarımızın terlemesini engellememiz gerekmektedir. Tabii ki bu mümkün değildir. Havanın da sıcak olması sebebiyle illa ki ayaklarımız terleyecektir ancak bizim de ayak kokusundan kurtulabilmek için yapabileceğimiz şeyler mevcuttur. Öncelikle ilk yapabileceğiniz şey her gün ya da mümkün olduğunca ayaklarınızı yıkamanızdır. Ayaklarınızı sürekli yıkarsanız ter sorununu halletmiş olacaksınız. Böylelikle ayak kokusunu önlemiş olursunuz. Tabii ayaklarınızı yıkamanız kadar kurulamanız da oldukça önemlidir çünkü ayaklarınızı iyi kurulamazsanız ayaklarınızda mantar ve bakteriler oluşabilir. Bu yüzden iyi bir biçimde kurulamalısınız.

Ayaklarınızı yıkamak dışında giydiğiniz çorap da çok önemlidir. Çoraplarınız ter emici özelliği olan pamuklu veya yün çorap olabilir. Mutlaka ter çekme özelliği olması gerekir. Böylelikle ayak kokusu sorunu yaşamamış olursunuz. Eğer ayaklarınız terlerse de mutlaka çoraplarınızı vakit kaybetmeden değiştirmelisiniz.

Ayakkabı seçerken de ayağınızın rahat etmesine ve ayakkabının çok sıkı olmamasına özen göstermelisiniz. Ayakkabı eğer ayağınızı çok sıkarsa bu ayağınızın terlemesine ve ayak kokusuna sebep olur. Bu yüzden ayaklarınızın rahat edebileceği ve hava alabileceği ayakkabılar seçmelisiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.