Ayak Bileği Burkulması

Ayak Bileği Burkulması

Ayak Bileği Burkulmasına Ne İyi Gelir?

Ayak bileğinizde burkulma yaşandığı zaman evinizde bulunan ve tam olarak ne işe yaradığından emin olmadığınız kremleri kullanmayınız. Ayak bileğinde burkulma hemen hemen herkesin başına gelen olağan bir durumdur. Halı sahada maç yaparken, koşarken, yazın topuklu ayakkabı giyerken ya da kışın kardan dolayı ayağımızda burkulmalar olabiliyor.

 bileğin her iki tarafının da aşırı zorlanması, topuk kemiğinin ve ayak bileğinin normal yuvasından çıkıp geri gelmesidir. Bazı durumlarda eklemi tutan bağların yırtılması bile söz konusu olabilmektedir.

İyi Bir Tedavi Gerçekleşmez İse Tekrar Burkulma İhtimali Çok Yüksek!

Ayak burkulmalarından sonra eksik tedavi görenlerde iki ya da üçüncü defa daha yüksek oranlarda görülmektedir. Bu nedenle en yakın sağlık kuruluşuna gitmek en doğrusu olacaktır. Peki, neye göre ayak burkulmaları tekrar etmekte.

  • Kas gevşekliği olanlar
  • Isınmadan spora başlayan amatör sporcular
  • Bağ yetmezliği tespit edilenler
  • Yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlar

Ayak burkulması gerçekleştiği zaman kişinin genellikle ayak bileğinin çeri dönmesi sonucunda ayak bileğindeki yan bağlar yaralanmaktadır. Az sıklıkta olsa da ayak bileği kemiklerinde kırıklar ve eklem yüzeyinde kıkırdak hasarı da görülebiliyor. Ayak bileği burkulması tıbbi olarak 3 evreye ayrılmaktadır.

Burkulmada 1. Evre

Burkulmada birinci evrede bağlarda kopma gerçekleşmiyor. Fakat esneme görülüyor ve bağ içerisinde su toplaması yani ödem oluyor.

Birinci evrede tedavi: Burkulan ayağa elastik bandaj sarılır. Dinlenmesi ve fazla yürümemesi önerilir. Burkulan ayağın 48 saat süre ile kalp seviyesinden yukarı kaldırarak dinlenmesi önerilir. Bu sayede ayağında şişmesi engellenmiş oluyor. Tabi bu esnada buz konulması da istenmektedir. Ancak ayağa direk buz koymak uygulandığı yerde buz yanığı oluşturacağı için buzu bir bez ya da havluya sararak uygulanması en doğru yöntem olacaktır.

Burkulmada 2. Evre

Burkulma da ikinci evrede bağlar kısmi olarak yırtılıyor ve muayene esnasında ayak bileğinde de gevşeklik olduğu tespit ediliyor.

İkinci evrede tedavi: Yaralanmanın derecesine göre kısmi alçı ya da özel ayak bileklikleri uygulanabilmektedir. Bu sayede ayak bileğinin hareketsiz kalması sağlanarak bağların da iyileşme hızı artmış oluyor. Bununla birlikte ödem çözücü ve ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. Hasta eğer yeterli zaman istirahat eder ise iyileşme süreci 3 ile 6 haftayı bulmaktadır.

Burkulmada 3. Evre

Burkulmada üçüncü evrede bağ koptuğu için kendi kendisine iyileşme durumu mümkün olamıyor.

Üçüncü evrede tedavi: Kopan bağın tamir edilmesi gerekebiliyor veya başka bir yerden bağ alarak nakletmek söz konusu olabiliyor. Bağ tam koptuğundan dolayı ayağın ameliyat sonrası iyileşme süresi daha da uzun sürüyor.

Ayak burkulması İçin Evde Yapılabilecek Öneriler

Eğer ki burkulmadan sonra çok şiddetli bir ağrı yok ise evde alınabilecek küçük önlemler ile tedavi edilebilir. Ayağınızda ağrıyan yani burkulan bölgeye baskı ve soğuk uygulanmalıdır. Soğuk uygulayarak bileğinizin şişmesini önleyebilirsiniz.

Eğer ayak bileğinizi sarabilecek bandaj var ise önce ayağınıza yumuşak bir dokuya sahip çorap giyin daha sonra bandaj ile sarın. Bandaj sararken de ayağın altından geçirerek sarılmalıdır. Arasına sünger koyarak da baskı uygulanması iyi olacaktır.

Burkulan ayağınızın 24 saat boyunca kalp seviyesinin üzerinde tutularak dinlendirilmesi gerekmektedir. İstirahat etmelisiniz. 3 gün boyunca yalnızca tuvalet ihtiyacı gibi zorunlu durumlarda ihtiyaçlarınızı gidermek için kalkın. Kesinlikle ayağınızın üzerine ağırlığınızı vermeyin.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.