Ayak Altı Yanması

Ayak Altı Yanması

Ülkemizde sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biride hastalığıdır. Ayak altı yanması bireyde yaşam kalitesini ciddi düzeyde düşürmektedir. Hasta ayak tabanlarında hassasiyet ve sıcaklık hissetmektedir. Bazı kişilerde ayak altı yanması dizlere ve baldır bölgesine kadar yayılabilmektedir. Genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkmaya başlayan bu problem bayanlarda erkeklere oranla daha sık meydana gelmektedir. Ayak altı yanması ilk olarak ağrı ve kızarıklık şeklinde görülmeye başlar. Ardından sıcaklık, hassasiyet ve meydana gelir. Hastalık ilerlediğinde iltihaplanma meydana gelir.

Ayak Altı Neden Yanar?

Ayak altı yanmasının çok farklı bulunmaktadır. Bu sebeplerin tamamına sırasıyla değinmek istiyoruz.

Ayak Mantarları;

Ayaklarda mantar meydana gelmesi ayak yanmalarının başlıca sebeplerinden biridir. Genellikle ılık ve sürekli nemli olan cilt yüzeylerinde mantar enfeksiyonları meydana gelmektedir. Gün içinde uzun süre ayakkabı giymek zorunda kalan ve sürekli olarak ayakları terleyen kişilerde sıklıkla meydana gelmektedir. Spor yapan kişilerde de mantara bağlı ayak altı yanması meydana gelebilmektedir. Bu kişilerde dışında kuruma, pullanma ve kaşıntıda meydana gelebilmektedir.

Ayak Travmaları;

Ayak parmaklarında kırık meydana gelmesi veya kaza sonucu ayağın zedelenmesi travmaya sebep olarak ayak yanması görülmesine sebep olabilmektedir. Ayağa uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi, ayak burkulması veya ayağa aşırı yüklenme de rahatsızlığa sebep olabilmektedir.

Sinir Sıkışması;

Üçüncü ve dördüncü ayak parmakları arasında kimi zaman sinir sıkışması meydana gelerek doku büyümesine sebep olabilmektedir. Bu doku büyümeleri diğer sinirlere baskı yapmaya başladığı zaman ayak altı yanmaları görülmeye başlamaktadır.

Alerjiler;

Çeşitli durumlar ayaklarda alerjiye sebep olarak kaşınma, yanma, sızlama ve ağrı meydana getirebilmektedir. Farklı sabunlar, ayakkabılar, deterjan ürünleri, kimyasal maddeler ve çoraplar alerji oluşturabilmektedir.

Diyabet (Şeker Hastalığı);

Şeker hastalığına yakalanan bazı kişilerde diyabetik nöropati denen rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkta ayaklardaki sinirler hasar görmekte ve kandaki şeker miktarı aşırı derecede yükselmektedir. Ayakta uyuşma, karıncalanma ve yanma meydana gelmektedir. Genellikle geceleri yanma ağırlaşarak artmaktadır.

Diğer Farklı Sebepler;

Ayak kan damarlarında meydana gelen rahatsızlıklar ve dolaşım bozuklukları ayak altı yanması rahatsızlığının görülmesine sebep olabilmektedir. Böbrek ve karaciğer hastalıklarında da yanma meydana gelebilmektedir. Genel olarak ayak altı yanması B12 vitamin eksikliğinde sıklıklı meydana gelmektedir.

Ayak Altı Yanması

Ayak yanmasının geçmesi için ilk olarak bir nöroloji uzmanına gidilerek yanmanın asıl sebebi tespit edilmelidir. Ardından hastalığın asıl sebebi tespit edilerek ilaç tedavisine başlanabilir. Kimi durumlarda ise yaşam tarzı değişikliği ile ayak yanması tedavisi sağlanır. Ayak altı yanması yaşayan kişilerin ayaklarının temizliğine aşırı özen göstermeleri gerekmektedir. Uygun ayakkabı giymeli ve %100 pamuklu çorap giymeye özen göstermelidirler. Yanmayla beraber ağrı yaşayan kişiler doktorların yazdığı veya önerdiği uygun bir ağrı kesiciyi kullanabilirler.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.