Astımlı Çocuklar Spor Yapabilir Mi?

Astımlı Çocuklar Spor Yapabilir Mi?

Astımlı Çocuklar Spor Yapabilir Mi?

Takibi ve tedavisi düzgün yapılmayan astımlı çocukların bir kısmında eforlu öksürük, nefes darlığı, hırıltı yakınmaları görülebilmektedir. Bu durum sonucunda aileler çocuklarının eforlarını yani hareket ve aktifliklerini kısıtlamaya başlarlar. Oysa ki astımlı çocuklarda yapılması gereken çocuğun aktivitelerini kısıtlamak değil onu spor sırasında yaşıtlarıyla oynamasına izin verip rahatsızlık duyulmayacak düzeyde hareket etmesine müsaade etmektir. Yapılması gereken özet olarak tedavisini düzenleyebilmektir.

Aksi takdirde astımlı olduğu için spor yapmayan ve hareket etmeyen çocuklarda obezite gelişecek bu durum sonucunda ise astım daha da ağırlaşmaya başlayacaktır. Ayrıca obezite astım gelişimi açısından da önemli bir risk olup, obezite olan çocuklarda astım görülme sıklığı obez olmayan çocuklara oranla 2 kat daha fazladır. Düzenli şekilde kontrol altında olan ve yakınmalarına uygun ilaç tedavisiyle izlenen çocuklara spor kısıtlaması tavsiye edilmemektedir.

Spor yapan çocuklarda stresin azalması, astımı tetikleyen önemli etkenlerden birinin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Stres düzeyi azalan çocuklarda astım krizlerinin görülme sıklığı ciddi oranda azalmaktadır. Sporun astıma faydaları arasında gösterilecek bir diğer unsur ise akciğer kapasitesini arttırmasıdır.

Astım Hastalığına En Faydalı Spor Dalı

Astım hastalığı için yüzme en faydalı spordur dense de aslında yüzme kapalı havuzlarda son derece zararlıdır. Çünkü kapalı ortamda sterilazasyon için kullanılan klor buharlaşıp solunduğundan astım için sakıncalı ve tetikleyicidir. Bunun dışında ayrıca küf mantarları nemli ortamlarda bolca üremekte ve astımı tetiklemektedir. Kapalı havuz ortamları enfeksiyon gelişimi açısından yüksek riske sahiptir. Alerji olan çocuklarda sinüzit vb. rahatsızlıklar yaşanmasına da yol açabilir.

Havuzda yüzmek yararlı değildir fakat denizde yüzmek astım hastası olan çocuklar ve yetişkinler için oldukça yararlıdır. Bunların dışında spor anlamında voleybol, basketbol, tenis gibi egzersizler öncelikle tercih edilmelidir. Soğuk havada yapılan kış sporları genellikle tavsiye edilmez ama zorunlu hallerde kısıtlı süreyle ve önlemler alınarak yapılabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.