Astım Nöbetlerini Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Astım Nöbetlerini Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Ve Nöbetlerini Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Dünya genelinde 300 milyona yakın astım hastası olduğu ve son yıllarda geçmiş yıllara göre artış görüldüğü belirtiliyor. Üst solunum yolu rahatsızlıklarının, alerjenlerin, viral enfeksiyonların, stresin ve mevsim değişikliklerinin astım ataklarını artırdığına dikkat çekiliyor.
Dünyada ve ülkemizde her yıl Mayıs ayının ilk salısı “Dünya astım günü” olarak kutlanıyor.

Dünyada Astım Hastası Sayısı 300 Milyon

Ülkemizde özellikle çocuklarda en sık görülen rahatsızlıkların başında gelen astım, her 6-7 çocuktan birinde, yetişkinlerde ise her 13-14 yetişkinden birinde görülmektedir. Astım, akciğer içindeki hava yollarının daralmasına neden olan ve ara ara alevlenmelerle devam eden kronik bir hastalıktır. Hava yollarındaki daralmaların sebebi ise mikrobik olmayan bir çeşit iltihap sebebiyle hava yolundaki düz kasların gerilmesi ve hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık kendisini nefes alış verişinde hırıltı, sık nefes alıp verme, göğüste güçlü bir baskı, nefes daralması ve şiddetli öksürük ile belli eder. Bu belirtilerin bazen bir tanesi, bezende hepsi görülür.
Çocuklarda ise sabah ve gece öksürüğü, ağlama ve koşma sonrasında öksürük, grip ve nezlenin ağır geçmesi ve uzun sürmesi, burunda tıkanıklık ve akıntı, nefes alırken göğsün hızlı hızlı inip kalkması, sık sık hastalanma ve hırıltılı nefes şeklindedir. Çocuklarda astımın fazla görülmesinin nedenleri arasında tedavi edilmeyen besin alerjisinin astıma dönüşmesi vardır. Bu nedenle besin alerjisi bulunan çocukların çok dikkatli takip edilmesi gerekir.

Astım Ataklarını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Astımda en önemli risk çevresel etkiler ve genetik yatkınlıktır. Özellikle aile fertlerinde astıma ve alerjik rahatsızlıklara yatkınlık varsa çocuklar sürekli kontrol altında olmalıdır. Astımı tetikleyen diğer faktörler arasında sık tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, sigara dumanı, dış ve iç ortamdaki hava kirliliği, beslenme şekli, grip ve soğuk algınlığı gibi virüs enfeksiyonları, bademcik, anjin, burun ve burun arkası iltihaplarının oluşabileceği üst solunum yolu enfeksiyonları, ev tozları, evcil hayvan beslenmesi, çiçek tozları ve hamam böceklerine bağlı alerjenler, mevsim değişikliği, stresin ve çok sık ağlamanın astım nöbetlerini tetiklediği belirtiliyor.

En etkin tedavi şekli hastalığa sebep olan faktörlerin belirlenerek bunlardan korunma yollarını etkili bir şekilde uygulamaktır. Alınan bütün tedbirlere rağmen şikayetler devam ediyorsa ilaçlarla tedaviye geçilir. Ülkemizde astım ataklarını rahatlatarak günlük iş ve okul hayatına normal devam etmeyi sağlayacak her türlü ilaç bulunmaktadır. Eğer astımın nedeni alerjenler İse aşı tedavisi çok etkili bir tedavidir. Bu tedaviyle hastalıktan tamamen kurtulmak olasıdır. Günümüzdeki alerji aşıları astımın gidişatını değiştirebilecek potansiyele sahip tek tedavi şeklidir. Tedaviye erken başlanılması halinde etkili sonuçlar alınmaktadır. Alerji aşılarının dışında kalan diğer tedaviler hastalığı vücuttan uzaklaştırmaz sadece atakları hafifletir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.