Astım Hastalığı Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Astım Hastalığı Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Nedir, Nedenleri Nelerdir?

hastalığına yakalanan kişilerin tüm dünyada sayıları 300 milyonu geçtiği tahmin edilmektedir. Bu hastalık ülkemizde genç veya yaşlı toplama her kişiden aşağı yukarı 10 kişide görülmektedir.

Dışarıdan soluduğumuz hava akciğerlerimize bronş adı verilen yapı tarafından ulaştırılır. Bazı insanlarda bu bronşlar çeşitli uyaranlar sonucu aşırı derecede kasılır ve daralır. Bu sebeple nefes alıp vermekte bir hayli zorlanır. İşte bu duruma astım denir.

Astımın nedenleri çevresel ve genetik faktörler olarak ikiye ayrılabilir. Ailesinde astım hastalığı yaşamış olanlar, bu hastalığa daha yatkındır. Özellikle hem anne hem de babasında astım hastalığı bulunan bireylerde risk daha da yüksektir. Astımın nedeninin büyük bir kısmı da alerjiktir. Bazı bireyler, bazı maddelere karşı duyarlıdır. Polen, halı tozu, kedi tüyü gibi… Bu maddeler bireyi astım nöbetlerine götürebilir.

Astım Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Astım hastaları kendilerini krize götüren şeyler iyi bilmeli, alerjisi olduğu maddelerden uzak durmalıdır. Ayrıca stresten de mümkün mertebe kaçınmalıdır. Çünkü strese giren ve aşırı üzülen kişilerde kriz riski artabilir. Bunun yanı sıra astım hastaları, soğuk algınlığı gibi hastalıklarını zaman geçirmeden tedavi ettirmelidir.

Astım Hastalığı Tedavisi Var Mıdır?

Astım hastalığının tedavisi vardır. Erken yaşlarda başlanırsa gelecekte tamamen önüne geçilebilir. Ancak bir kişi ileri yaşlarda astım hastalığına yakalanmışsa bu hastalığın tamamen hastadan kaybolması çok zordur. Rahatlatıcı ve koruyucu olmak üzeri iki tip ilaçları vardır. Rahatlatıcı ilaçlar sürekli değil, nefes darlığı durumunda alınır.

İyi Gelen Yiyecekler

Astım hastaları kolin bakımından zengin olan mercimek, süt ürünleri ve nohut tüketmelidir. Ayrıca keten yağı da astım hastalarını rahatlatacaktır. Ayrıca astım hastaları doktorlarına danışarak, B, C ve E vitamininin yanı sıra karoten, magnezyum quercetin içeren multivitamin desteği alabilirler.

Ayrıca astım hastalarının aşırı tuz tüketiminden de mümkün mertebe kaçınması gerekir. Özellikle hazır cips, hamburger, soya sosu ve hazır çorba gibi ürünlerden kaçınılması gerekmektedir.

Yine astım hastalarının “Doymuş yağ”dan kaçınmaları gerekir. Doymuş yağlar, kişide bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olarak astım krizlerine yol açabilir. Yine aynı zamanda gaza sebep olan besinlerden (Karnabahar, fasulye, brokolibezelye ve kuşkonmaz) de uzak durmak astım hastalara iyi gelecektir.

Astımın elbette genetik faktörleri var. Ancak astımı etkileyen çevresel faktörler (Kimyasal ürünler, ev tozları, gebelikte sigara kullanımı vb.) de vardır. Bir hastalığın en güzel tedavisi o hastalığa yakalanmadan alınan koruyucu tedbirlerdir.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.