Altıncı Hastalık Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Altıncı Hastalık Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Altıncı Hastalık Nedir?

Altıncı hastalık çoğunlukla 3 yaşın altındaki çocuklarda, genellikle ilk 9 aylık dönemde sık görülen, solunum yoluyla bulaşan kızarma ve döküntülü bir hastalıktır. Belirtilen yaş aralığındaki çocuklarda çok sık görülen bir hastalık olan altıncı hastalık, mutlaka doktor kontrolüyle tedavi edilmesi gereken ve ciddiye alınması gereken ateşli bir hastalıktır. Bu hastalığa sebep olduğu düşünülen virüsün Herpes familyasından türeyen bir virüs olduğu sanılmaktadır. Altıncı hastalık genellikle ebeveynler tarafından hemen fark edilmez. Bunun nedeni hastalığın belirtilerinin 2-3 hafta sonra ortaya çıkmaya başlamasıdır.

Altıncı Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

  • Bu hastalığın, virüsün vücuda girişinden sonra, kuluçka süresi 10 gündür.
  • Altıncı hastalığın en belirgin belirtisi yüksek ateştir ve bu ateş 40 dereceye kadar çıkabilir. Bu ateşli dönem genellikle 4-5 günü geçmez. Ancak ebeveynler bebeklerinde ateşi fark ettikleri ilk an da hemen bebeklerini bir doktora götürmeli ve bu ateşli dönem doktor kontrolünde takip edilmelidir.
  • Hastalıkla ilgili önemli bir ayrıntı ise, bu 4-5 günlük ateşli dönemde bebeğin vücudunda henüz kızarıklık ve döküntülerin başlamamasıdır.
  • Yaklaşık 5 günlük dönemin sonunda, bebeğin ateşinde aniden düşme gerçekleşir. Ateşteki düşmenin sonrasında bebeğin vücudunu kızarıklıklar kaplar. Bu kızarıklar suçiçeğini andıran kızarıklara benzer ve ilk önce gövdede başlar.
  • Bu kızarıklar ateşin düşmesiyle birlikte döküntü halini alır. Bu, hastalığın iyileşmeye başladığının da bir göstergesidir.
  • Altıncı hastalık, çoğunlukla kızamık ya da suçiçeği gibi hastalıklarla karıştırılmaktadır. Bu hastalığı kızamık ve suçiçeğinden ayıran yanı, vücuttaki kırmızı lekelerin kaşınmaması ve ağrımamasıdır. Kızarıklıklar döküntü halini aldıktan birkaç saat sonra solmaya başlar ve 3-4 günün sonunda da tamamen yok olurlar.

Altıncı Hastalık Nasıl Tedavi Edilir?

Altıncı hastalık tedavisi için özel bir ilaç yoktur. Hastalığın tedavisinde, 40 dereceye kadar çıkabilen ateşi kontrol altında tutmak çok mühimdir. Çocuklara ve bebeklere yetişkinler için kullanılan ateş düşürücü ilaçlar asla verilmemelidir. Uzman bir hekim kontrolünde, doktorun yazdığı ilaçlarla yüksek ateş kontrol edilmelidir. Bunun yanı sıra ebeveynler de çocuklarını yatırarak dinlendirmeli, yormamalı, sıvı ağırlıklı ve hafif yiyeceklerle beslemeli ve çocuğun ateşini düşürmek için ılık su ile banyo yaptırmalılardır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.