Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

hepimizin şikâyetçi olduğu konulardan bir tanesidir. Çevremizdeki insanların en çok hoş olmayan ağız kokularından rahatsız oluruz. Ağız kokusunun birçok nedeni vardır. Bunların bir numaralı nedeni ağızlardaki çürük dişlerdir. Düzenli ve tam yapılmayan diş temizleme işlemi dişlerimizde oluşan kalıntılardan dolayı çürüme yapar ve bu çürük dişler ağızımızda koku oluşturmaya başlar. Diş macunu, diş ipi ve ağız bakım suyunu düzenli kullanmamamız halinde oluşacak diş çürükleri kendimizi rahatsız hissetmemize neden olacak, dahası sosyal yaşantımıza kadar etkisini sürdürecektir. İnsanlarla konuşurken ağızımızı kapatma ihtiyacı hissedecek, rahatlıkla gülüp kahkaha atamayacağız.

Ağız kokusunun bir diğer önemli sebebi ise hiç şüphesiz dişlerdeki tartarlardır. Diğer adıyla diş taşları. Düzenli temizlenmeyen dişlerde, göremediğimiz diş aralarına kaçmış yemek kalıntıları zamanla orada taş oluşmasına neden olacak ve ağızda fazlasıyla kötü bir koku bırakacaktır. Diş taşı temizliğinin profosyonel ortamda temizlenmesi gerekir. Kesinlikle hastanın kendisinin temizlemeye çalışmaması gerekmektedir. Diş doktorları duruma göre temizlemeye başlamadan önce ya ilaç tedavisi uygulayacak ya da 15-20 dk. kadar sürecek olan diş taşı temizleme işlemini yapacaktır.

Yukarıdaki nedenlerin dışında ağız kokusunun başka nedenleri de olabileceğinden dolayı diş doktoruna gidip muayene olmakta fayda vardır. Bazı dişeti hastalıklarından dolayı da ağızda koku olması mümkündür. Günlük hayatınızda rahat edip sağlıklı dişlere kavuşmak istiyorsanız diş hekimi ziyaretlerinizi diş problemi çekmeden yılda 2 kere yapmanız sizin için çok faydalı olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.