Yurtdışı İhalelere Girmek İçin Neler Gereklidir

Yurtdışı İhalelere Girmek İçin Neler Gereklidir

Yurtdışı İhalelere Girmek İçin Neler Gereklidir?

Türkiye ekonomisinin hızla gelişmesinde ihracat faaliyetleri önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı verilerine göre müteahhitlik ve teknik müşavirlik hizmetleri hizmet ihracatı konusunda ilk sırayı almakta ve ekonomik gelişimimizde büyük önem taşımaktadır. Ülkemizin yurtdışına açılmaya başladığı 1972 yılından bugüne kadar 108 ülkede 324,5 milyar dolar değerinde 8730 projenin üstlenildiği yine Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan raporlarda görülmektedir. Bu da Türk yurtdışı müteahhitlik sektörünün toplam ihracat oranı içerisinde %20’lik bir pay edindiği anlamına gelmektedir.

Yurtdışı müteahhitlik ve teknik müşavirlik faaliyetlerinin daha da geliştirilmesi konusunda devlet hedefleri de bulunmakta ve sektörün gelişimi için destek verilmektedir. Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan yurtdışı müteahhitlik ve teknik müşavirlik sektörü, hizmet ihracatının önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Ülkemizde gerçekleştirilen inşaat ihaleleri ile ilgili olarak Kamu İhale Kurumu tarafından yönetmelik ve şartnameler esas alınmakla birlikte, yurtdışı projelerde uygulanan kurallar değişkenlik gösterebilmektedir. Yurtdışında yapılacak bir iş ile ilgili ihaleye hazırlık aşamasından ilk yapılması gereken ihale şartnamesinin tercüme ettirilerek istenen belge ve gerekliliklerin tam olarak anlaşılmasıdır. hedeftercume.com/teknik-tercume adresinde, ihale şartnamelerinin teknik tercümeleri hakkında bilgiler bulunmakta ve gerektiğinde yaptırılacak tercüme işleri ile ilgili  Hedef Tercüme Bürosu adresinden fiyat bilgisi de alınabilmektedir.

İhale dokümanlarının anlaşılması ve istenen belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması, ihale sürecinde oldukça önem taşıyan bir aşamadır. Harf hatalarının dahi değerlendirme dışı bırakılmaya neden olduğu yurtdışı ihalelerde, hazırlanan tüm belgelerin dikkatle ve özenle hazırlanması ve ihaleyi düzenleyen idarenin istediği tarih ve saatte ihalenin gerçekleştirileceği adreste hazır olmasının sağlanması gereklidir. Teklif mektubu, taahhütname gibi belgelerin de yer aldığı ihale evrakının doğru hazırlanması konusunda bir tercüme bürosundan hizmet alınması, hataların engellenmesinde etkili olacaktır. Gerektiğinde acil tercüme hizmetinin dahi alınabildiği tercüme büroları, ihalelerde kullanılan belgelerin tercümesi konusundaki deneyimleri sayesinde firmalar için oldukça önemli bir hizmeti yerine getirmektedirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ