Yunus Emre Hakkında Kısa Bilgi

Yunus Emre Hakkında Kısa Bilgi

Hakkında Kısa Bilgi

Yunus Emre’nin nerede doğduğu kesin olarak bilinmemektedir. 13 yüzyıl ortalarında Orta Anadolu’da yaşadığı bilinmektedir. Yunus Emre; halk arasında Bektaşi dergahında yetişmiş, Yunus Emre olmuş olarak bilinmektedir. Ancak bu yanlış bir bilgidir. Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli dergahına geldiğinde gönlünü allaha adamış biri iken Hacı Bektaş Veli bunu görmüş ve Yunus Emre’yi Taptuk Emre’nin dergahına yollayarak Yunus Emre olmasını sağlamıştır. Yunus Emre, Taptuk emre dergahına geldiğinde dergahın hizmetlerini yerine getirmek için çalışmış, uzunca bir süre sadece bu işler ile meşgul olmuş, bir yandan da bektaşilik tarikatının öğretilerini öğrenmek ile meşgul olmuştur.

13 yy sonlarına doğru Anadolu topraklarında bir yönetim boşluğu bulunduğu için küçük ve çok sayıda beylik kurulmuş, kıtlık ve kuraklı gibi olumsuz etkenler ile Anadolu topraklarında meshepsel, inanç ve dini ayrılıklar ile çekişmeler başlamıştır. Bu meshepsel ayrılıkların olduğu ortamda, Mevlana Celaleddin Rumi, Hacı Bektaş Veli, Taptuk emre gibi irfan sahibi din alimlerinin başında bulunduğu tarikatlar ile bu ayrılıklar ortadan kaldırılmıştır. Yunus Emre, bu din adamlarının doğruluna inanmış ve yaşadığı yerden yollara düşerek önce Hacı Bektaş Veli dergahına gelmiş ve Bektaşilik tarikatına girmek ilim öğrenmek istemiştir. Ancak Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre’deki Allah sevgisini görmüş, onun aşk, ahlak, ve güzel duygularını eğitmesi için Taptuk Emre’nin yanına göndermiştir. Yunus Emre önceleri bu duruma çok üzülmüş ancak içindaki Allah sevgisi nedeniyle Taptuk Emre’nin kapısına gitmiştir. Taptuk Emre’nin yanında islam tasavvufu konusunda eğitilmiş, kendini her şeyiyle Allah’a adamıştır. Burada bir yandan islam tasavvufu öğrenirken bir yandan da tasavvufi mesneviler yazarak Taptuk Emre’ye adamıştır. Yunus Emre’nin doğum tarihi ve ölüm tarihi ile kesin olarak bir tarih bilinmemekte ancak 13 yy da 1240 yılında doğduğu, 14 yy ilk yarısı  1322 yılında öldüğü bazı belgelerde yer almaktadır.

Yunus Emre’nin mezarı da kesin olarak bilinmemekle beraber bir çok yerde Yunus Emre türbesi olduğu bilinir. Ancak bu türbeler içerisinden gerçek mezar olarak Eskişehir’de bulunan Mihaliççık ilçesinin  Sarıköy beldesinde Yunus Emre  Camisi bulunmaktadır. Bu caminin avlusunda Yunus Emre’ye ait olduğu iddaa edilen bir türbe bulunmaktadır. Yunus Emre; divan edebiyatında aruz ölçüsü ile bir çok nüsha yazmıştır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. gülsu dedi ki:

    en iyi insan

  2. gülsu dedi ki:

    çok iyi insan

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.