Voleybol Hakkında Kısa Bilgi

Voleybol Hakkında Kısa Bilgi

 iki takımın file ile ikiye bölünmüş alan üzerinde topla oynadığı bir spor dalıdır. Voleybol ilk kez 1895 yılında Amerika da Massachusetts eyaletindeki Genç Erkekler Hristiyan Birliği adlı spor kulübünde çalışan beden eğitimi hocası William G. Morgan tarafından bulunmuştur. Yurdumuzda ise 1920’ li yıllarda Amerikalıların gemi takımlarının aralarında yapmış oldukları maçlar sayesinde görülmüş, ve tanınmaya başlamıştır. İlk kez okul sporları olarak İstanbul’da oynanmış olup, 1950 yılında ise ülke genelinde oynanmaya başlanan bir spor dalı haline gelmiştir. Yurdumuzda voleybol federasyonu altında voleybol sporu faaliyetlerini sürdürmektedir.

?

Voleybol, altı kişiden oluşup iki takım arasında oynanır. Oyunun amacı topu filenin üstünden rakip takımın sahasında yere değmesini  sağlamak, kendi sahanızda topun yere değmesini engelleyerek sayı üstünlüğü sağlamaya dayanan dayanan bir spor dalıdır. Oyuncular yerlerinde sabit dururlar, üçü fileye yakın üçü savunma pozisyonun da arkada dururlar. Bir takım topa en fazla 3 defa dokunabilir, topa vücudun her yeri ile dokunulabilinir. Oyuncular her sayı kaybettiğinde sürekli saat yönünde değişerek oynarlar. Topu rakip takımın sahasına düşüren takım puan kazanır.

Maç 5 setten oluşmakta olup, en az iki puan farkla 25 sayıya ulaşan ilk takım oynanan seti kazanır. Durum 2-2 ye geldiğinde beşinci set oynanır, beşinci set 15 puan üzerinden oynanır, en az iki sayı fark burada da geçerlidir. Libero defansif bir oyuncu olup, defansta istediği yerde oynayabilir. Forma rengi diğer arkadaşlarının forma renginden farklıdır. Ayrıca libero oyuncusu blok yapamaz, servis atamaz ve ön tarafa geçemez. Bir voleybol maçında her sette bir takımın 6 değişiklik yapma hakkı vardır. Voleybol sahasının boyu 18 metre eni 9 metre boyutlarındadır. Tam ortasından bir file ile ikiye bölünmüştür, fileden 3 metre geride kalan alana atak alanı denir.

?

Voleybol topunun çevresi 65 cm, ağırlığı ise bayanlarda 260, erkeklerde 280 gr olmalıdır.

Hem açık, hemde kapalı alanlarda oynanan voleybol 9×18 m boyutlu sahanın ortasından enine bir çizgiyle ikiye ayrılır, ayrıca takımlar her sette saha değiştirirler.

Oyun sırasında oyuncular rakip alana basamazlar.

Orta çizginin üstünde gergin bir file bulunur. Bu filenin yüksekliği bayanlarda 224 cm, erkeklerde 243 cm’ dir.

Her iki sahanın arka çizgilerinin sağdaki üçte birlik bölümün gerisinde kalan bölge, servis alanıdır.

Servis, bu alanda yada gerisinden atılmalıdır.

Kapalı salonlarda tavan yüksekliği 7,5-8 metre olmalıdır.

Resmi karşılaşmalarda takımlar altışar kişilik oyunculardan oluşur.

Oyuncular üçü fileye yakın, diğer üçü arkada savunma görevinde bulunmalıdır.

Oyun servis atan takımın sağ arka bölgedeki oyuncusunun servis atışıyla başlar.

Servis topa el içi, kolla ya da yumruk vurularak başlanır.

Rakip takım ağın üstünden geçen kendi sahalarındaki topu en fazla 3 atış ile uzaklaştırmak zorundadırlar.

Top oyundayken, oyuncular topu tutmamalı, topa üst üste dokunmamalı ve rakip alana basmamalıdır.

Oyun toplam beş set üzerinden oynanır. İki sayı farkla 25 olan ilk takım seti kazanır.

Bir takım 3 set kazandığında oyun biter.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.