Üstün Zekalı Çocuğum Var Ne Yapmalıyım?

Üstün Zekalı Çocuğum Var Ne Yapmalıyım?

 Üstün Zekalı Çocuğum Var Ne Yapmalıyım?

Zekânın da fiilen ortaya çıkması için birtakım ihtiyaçları vardır. Zekânın ortaya çıkmasını sağlayan etmenler nelerdir? Öncelikle “güvenli bir mekan” gerekmektedir. Bu  varlığın temel doğasının beslendiği; yani çocuğun biricik doğası için gerekli sevgi, hoşgörü ve anlayışın sağlandığı bir çevredir.

Konuyu Şöyle açıklayacak olursak bir an sahip olduğunuz yakın bir arkadaşınızı düşünün. “Yakın arkadaş” belirlemedeki ölçüt, en mahrem duygu ve düşüncelerimizi hiç bir kısıtlama yapmaksızın ne derece paylaşabildiğimizdir. Kim olduğumuzu ve arkadaşımızın yapaca­ğımız işleri engellemeyeceğini; fakat söylediğimizi, yaptığı­mızı değerlendireceğini, hatta bizimle birlikte gülüp ağlaya­cağını hissederiz. Bu tür arkadaşlarla birlikteyken rahatlarız; çünkü tamamen bizim kabul ettiğimiz ama onların oluşturduğu ” güvenli bir mekanda bulunuruz.  Böyle bir ortamda tehdit altında olmadığımız ve ilişkimizde hiç bir şekilde kor­ku unsuru bulunmadığından inkişaf etme konusunda kendi­mizi özgür hissederiz. Belirtilen  ortam fiziksel değil, psiko­lojik bir ortamdır ve güvenli bir fiziksel ortamdakilerle aynı faktörlere sahiptir.  Psikolojik ortamda zarar verici faktörler, fizikseldeki gibi zihnî ve duygusaldır.

Eğer evladınızda üstün zekalı çocuğun özellikleri mevcut ise   henüz belirti göstermemiş zekâlarını ortaya çıkarmak için teşvik edersek dehânın açılıp gelişebileceği güvenli bir “mekan” yaratabiliriz. Çocuk bizimle birlikte olduğu vakit­lerde kendi emniyeti hakkında kesinlikle en ufak bir şüphe­ye düşmemeli ve bizim kendisine fiziksel, zihinsel veya duy­gusal olarak bir zarar verebileceğimiz hissine kapılmamalıdır.

Emniyetin yanı sıra desteğin de kesinlikle sağlanması gerekir. Çocuk her zaman desteklendiğini hissetmelidir. Çocuğun aslî varlığını desteklersek yüz yüze geleceği kaçınılmaz ihtilaflardan derinden etkilenmeyecektir.

Çocuğun varlığının temel doğası olduğunu iddia etmek onun doğuştan bir zekâ kapasitesiyle de geldiğini belirtmeyi gerektirir. “Kötü” çocuk yoktur. Her çocuk, içtenlikle kabul görmeyi, evdekilere kayda değer katkılarda bulunmayı ister. Çocukların karşılaştığı güçlükler tabiatında (yapısında) var olan bir sorunlardan dolayı değil; kontrol edebilme yetersizliğindendir. Verilen destekten sözlü olarak bahsedilmemelidir.

Pekala üstün zekalı bir çocuğa sahibim ne yapmalıyım;

  1. Öncelikle profesyonel destek almanızı öneririz. Çocuğunuzu uzman pedagoglar tarafından yapılan üstün zekalıçocuğun testine tabi tutarak zeka seviyesini tespit edin.
  1. Onlarla bir yetişkin gibi iletişim kurun
  1. Üstün zekalıçocuğun eğitimi akranları gibi olmayacağından çocuğunuza uygun eğitim ortamı oluşturmada elinizden geleni yapın
  2. Çeşitli özel kurumların açtığı ve üstün zekalı çocukların eğitimine yön verip rehberlik yaptığı üstünzekalılar sınavlarına çocuklarınızın katılmasını sağlayın. Bu durum onun aynı kapasidtedeki çocuklar ile kaynaşmasına vesile olacaktır.
  3. Hayal dünyalarını geliştirecek , becerilerini artıracak, yeteneklerini ortaya çıkaracak ve en önemlisi enerjilerini boşaltacak bir hobi edinmesini sağlayın.
  4. Çevrelerini tanımaları için sürekli gezi planlayın.
  5. Sinema , tiyatro ve bu tür aktivitelere katılımını sağlayarak hayal dünyalarını geliştirin.
  6. Onunla birlikte sizde kendinizi geliştirip yetiştirin.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.