Türk Dil Kurumu Hakkında Bilgi

Türk Dil Kurumu Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi

Türk Dil kurumu, 1932 yılında yeni kurulan cumhuriyetin dayandığı temel ilkelerin pekiştirilmesi ve Türkçe dilinin kökeninin araştırılıp, dil ailelerinin ortaya çıkarılması, geliştirilmesi için 12 Temmuz 1932 yılında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal  Atatürk tarafından kurulan bir kurumdur. Türk Dil Kurumu, Türk dili üzerine araştırmalar yapan, yaptığı çalışmaları bilimsel olarak yayınlayan bir kurum olarak Ankara’da kurulmuştur. , Atatürk’ün emri ile devletten ve hükümetten bağımsız bir kurum olarak kurulmuş, çalışmalarını yine bağımsız olarak yapmıştır. ,  kurucuları dönemin milletvekilleri olan Samih Rifat Bey, Ruşen Eşref, Celâl Sahir ve Yakup Kadri’dir. Kurumun ilk başkanı olan Samih Rifat Bey, Atatürk’ün sağlıklı olduğu yıllarda 3 kurultay yapılmış ve bu kurultayları başkan olarak yönetmiştir. Bu kurultaylarda, nın yapmış olduğu çalışmalar ile ilgili bilimsel raporlar yayınlanmış, Türk dili üzerine yapılan araştırma ve geliştirme çalışmaları halka anlatılarak Türk dili tanıtılmıştır. Türk Dil Kurumu, 1932 yılında yaptığı birinci kurultayında yaptığı çağrıda; Türk dilinin gelişimine katkı sunacak başta uzmanlar, edebiyatçılar, öğretmenler ve bu kişilerin dışında yer alan dileyen herkesin katılabileceğini belirtmiş ve halka açık bir kurultay gerçekleştirilmiştir. TDK, birinci kurultayın sonunda kurultay boyunca yapılan çalışmaların raporlarını halka dağıtmış, kurultayın sonunda ise Sözlük yenileme, gramer sentaks derleme, filoloji, etimoloji, ve yayın  konularında farklı alt dallara ayrılmış komisyonlar kurarak çalışmalarını sürdürmüştür.

Atatürk, askerlik döneminden süre gelen ve Türk dilinin kökenine yönelik yaptığı araştırma bilgilerini ve bu araştırmaları üzerine yazdığı kitabını TDK ya vererek Türk dilinin gelişmesine, kelimelerin unutulmamasına katkı sağlamıştır. Ayrıca Atatürk’ün ısrarları sonucu Göktürk yazıtlarının Türkçeye çevrilmiş hali iki cilt şeklinde TDK tarafından yayınlanmıştır. Ayrıca dünya üzerinde Türkçe ile ilgili yapılan çalışmalar ve yayımlanan kitapların araştırılması yine Atatürk döneminde TDK tarafından  yapılmıştır. TDK, daha sonra yaptığı çalışmalar ile yöresel olarak kullanılan ancak unutulmaya yüz tutmuş Türkçe kelimeleri derlemiş ve derleme sözlüğü ile tarama sözlüğünü yayınlamıştır.

TDK, 1949 yılında bakanlar kurulunun aldığı bir kararla kamu yararına çalışan dernekler statüsüne alınmış, 1982 yılında yapılan anayasa ile Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu olarak bilinen iki kurum Atatürk Kültür Dil ve Tarih Kurumu olarak birleştirilmiştir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.