Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzün büyük problemler arasında yer alan ve birçok kişinin rahatsız olmasında baş faktör olan hastalıklardan bir tanesi de olmaktadır. hastalığı olan insanların bir çoğunda büyük bir rahatsızlık meydana gelir ve bu rahatsızlık neticesinde insanlar ayak topuklarına basamaz duruma gelir. Ayak topuklarına basılamayan bu durumlarda insanların birçoğu ayağa kalkamayacağı için hayatlarının kalitesi düşmeye başlar. İşte sizlere hakkında bütün bilinmesi gereken bilgiler ve nasıl geçer? diye merak ediyorsanız yazımızda yer almaktadır.

Topuk dikeni yukarıda söylediğimiz gibi pek çok insanın yaşamını tehlikeye koyan ve mutlaka doktor tedavisi gerektiren bir hastalıktır ancak bu hastalık için kullanabileceğiniz bazı başka bitkisel tedavi yöntemleri de es geçmemeniz gerekir. Eğer bu tedavi yöntemlerine uyum sağlayabilirseniz hızlı bir biçimde topuk dikeni hastalığınız bitebilir. Topuk dikenini geçirebilecek olan bazı bitkisel tedavi yöntemlerini sizler adına aşağıda listeledik.

  • Topuk dikeni için yapabileceğiniz tedavi yöntemi; ”İstirahattır.” Evet, topuk dikeninin bizlerden istediği ayakları çok fazla zorlamamaktır ve onların üzerine çok fazla basmamaktır.
  • Ayaklarınızın altına yumuşak tabanlı ayakkabılar alarak topuk dikenini önemli oranda azaltabilirsiniz. Topuk dikeni topuklarda oluşan bir hastalık olduğu için giydiğiniz ayakkabınında büyük derecede önemi bulunuyor. Tabanı yumuşak olan bir ayakkabıyı seçmeniz sizin için gayet ideal olacaktır.
  • Ayaklarınızı kovanın içerisine koyacağınız sıcak sulu kekik yöntemiyle topuk dikenlerinize fayda sağlayabilirsiniz. Bir miktar ılık su koyuyorsunuz ve daha sonra bu ılık suyun içerisine kekik koyuyorsunuz. İçerisinde yaklaşık olarak 50 dakika beklettikten sonra olanlara şaşıracaksınız çünkü ayaklarınız hiç olmadığı kadar rahatlayacaktır.
  • Diğer bir yöntemse; ”Nane yağı ile kekik yağının karışımıdır.” Evet bunları karışım haline getirdikten sonra bir suyun içerisine döküyorsunuz ve bu suyun içerisine ayaklarınızı daldırıyorsunuz daha sonra içerisinde yarım saat bekletip olacakları bekliyorsunuz. Sonucunda ayaklarınızda olan topuk dikeninin geçmiş olduğunu göreceksiniz.
  • Topuk dikenini geçirmenin en güzel yolu; ”Spor ve egzersizdir.” Ayaklarınıza karşı yapacağınız egzersizler büyük oranda topuk dikenine önlem aldırıyor.
  • Kilolarınıza bağlı olarak ayaklarınızın topuklarında topuk dikeni oluşabilir çünkü fazla kilolar topuklara fazla yük bindireceği için topuklarınızın ağrımasına neden olacaktır ve bu durum yürümenize engel olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.