Topkapı Sarayı Hakkında Kısa Bilgi

Topkapı Sarayı Hakkında Kısa Bilgi

Hakkında Kısa Bilgi

En dikkat çekici bu sarayın günümüze kadar gelmiş olan en eski ve en geniş saray olmasıdır. İstanbul’un Sarayburnu sırtlarında bulunan Topkapı Sarayı 400 yıl boyunca Osmanlı Devletinin idare merkezi olmuştur. Sultanahmed ve Haliç boğazının sahillerini kapsamaktadır. Asıl alanı ise 700.000 m2’yi bulmaktadır.  Topkapı Sarayının inşasına 1465 yılında Fatih Sultan Mehmet zamanında başlanmıştır.  Osmanlı zamanında ise adı Saray-ı Cedîd-i Âmire olarak bilinmektedir. Sarayın inşasında rol alan Fatih Sultan Mehmet, sarayın tek bir binadan değil bunun yerine onlarca köşk ve daireden meydana gelmesini istiyordu. Bu nedenle de Topkapı Sarayı oldukça geniş bir alana yayılmış olan saraylardan bir tanesidir. Osmanlı zamanında sürekli olarak tadilat gören ve genişletilen saray, bu süreçte kullanılamadığı için ihtiyaca karşılık verebilmesi adına 1825 yılında Topkapı Sarayı adıyla anılan farklı bir saray inşa edilmiştir. Bu saray ise tamamen ahşaptan yapılmıştır. Yangınlar ve demiryolu inşası nedeniyle bu saray yıkılmıştır. Ayrıca yangın ve demiryolu inşasından dolayı Topkapı sarayının da birçok odası ve köşkü tahrip olmuştur. 1924 yılında ise Atatürk’ün emri ile Topkapı Sarayı müze olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Topkapı Sarayı Tarihçe

En önemli Topkapı Sarayı hakkında kısa bilgi bu sarayın toplam 700.000 m2’lik bir alan kurulmuş olmasıdır. Bu da Topkapı Sarayını günümüze kadar gelmeyi başarmış olan en büyük saraylardan bir tanesi yapıyor. Çevresindeki surlar ise 5 km uzunluğu bulmaktadır. İstanbul’un tarihi adaları üzerinde bulunan Topkapı Sarayı üçgen şeklinde bir yapıya sahiptir. Saray ağaçlar ile gölgelendirilmiştir ve birbirine açılan avluları bulunmaktadır. Ayrıca Topkapı Sarayı kurulduğu tarihten itibaren her Osmanlı Padişahı tarafından restore edilmiş ve ihtiyaçları gidermesi için yeni köşkler inşa edilmiştir. Topkapı Sarayı ilk başlarda Sultanların konaklama yeri olarak kullanılsa da 1853 yılından sonra Sultanlar Dolmabahçe Sarayı’na yerleşmeye başlayınca Topkapı Sarayı bakımsızlıktan dolayı harap olmaya başlamıştır. Günümüzde müze olarak kullanılmaya devam edilen Topkapı Sarayı dünyada eşi benzeri olmayan saraylar arasında gösterilmektedir. Topkapı Sarayı hakkında kısa bilgi arasında en önemlileri olarak bunlar ön plana çıkmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.