Sümela Manastırı Hakkında Bilgi

Sümela Manastırı Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi

Yunanca adı Panagia olan Sümela Manastırı Trabzon ilinin Maçka İlçesi sınırları içerisinde yer alır. Maçka ilçesinin batısında yer alan derenin yamaçlarında bulunan Kara tepesi olarak bilinen ve 1150 rakıma sahip bir yerde yer alan Rum Ortodoks Manastırı, Kilise kompleksi olarak  Panagıa manastır olarak bilinen bir manastırdır. Sümela manastırının tarihi milattan sonra 300 lü yıllar dayanmaktadır.  İlk olarak kayaların üzerine bir mağara manastır şeklinde oyulmuş, ms 365 yılında mağaradan normal manastır inşaatına dönüştürülmüş ve kilise ile birlikte ms 395 yılında inşaatı tamamlanmıştır.

Sümela Manastırı ile ilgili bir şehir efsanesi anlatılmaktadır. Bu efsaneye göre, Atinalı Sophronios ve Barnabas adlı keşişler aynı gece aynı rüyayı görmüş ve rüyalarında Hz. İsa nın öğrencisi olan Aziz Luka nın yapmış olduğu üç Panagia ikonundan birisi olan Meryem Ananın İsayı kollarında tuttuğu ikonun bulunduğu yer olarak Sümela manastırının olduğu yeri görmüşler. Atinanın ve Yunanistan’ın farklı bölgelerinden deniz yoluyla Trabzon’a gelen bu iki keşiş, Sümela’da buluşarak aynı rüyayı gördüklerini bir birlerinden habersiz, bir birilerine anlatırlar. Bunun üzerine birlikte arama kararı alarak Sümela’ya giderek kazmaya başlarlar. Hem kazdıkları hem de burada yaşadıkları için önceleri mağara manastır olarak tanımladıkları bu alanı, sonraları inşa ederek gerçek bir manastır haline getirmişlerdir. Bu efsaneye göre Sümela Manastırının kurucusu olarak bu iki keşiş bilinmektedir. Gerçekte ise manastır kurucusu olarak Trabzon Rum İmparatorluğunun imparatoru olan, 3. Aleksios olarak bilinir.

Sümela Manastırı yüz yıllar boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış, tüm uygarlıklar tarafından titiz bir şekilde korunmuştur. 1900 lü yıllarda Pontus devletini tekrar kurmak isteyen Rum askerlerinin karargahı olarak hizmet vermiş,  kurtuluş savaşı sonrasında yapılan nüfus mübadelesi anlaşması ile Rumların bu bölgeleri terk etmesi ile bize kalmıştır. Günümüzde Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından ziyarete açılmış olan Sümela Manastırı içinde bir kilise yer almaktadır. Kilise ve manastır içinde çok sayıda fresk ve Hristiyan dini sembolleri ile duvarlarda kabartmalar yer almaktadır. 2010 yılında Kültür Bakanlığının verdiği izinle 15 Ağustoslarda Meryem Ana’nın göğe yükseliş ayinleri düzenlenmeye başlanmıştır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.